-


24.SULTAN SEKİSİ TOPLANTISI HINIS’DA YAPILACAK

Erzurum Kalkınma Vakfı tarafından her yıl geleneksel olarak yapılan Sultan Sekisi Toplantıları’nın 24’üncüsü “ HINIS’IN DOĞAL VE KÜLTÜREL ZENGİNLİKLERİ” konusuyla 8 Temmuz Cumartesi günü Hınıs da yapılacak.
Bu haber 04.07.2017 13:00 eklenmiş ve 703 kez görüntülenmiştir.

Erzurum Kalkınma Vakfı tarafından her yıl geleneksel olarak yapılan  Sultan Sekisi Toplantıları’nın 24’üncüsü  “ HINIS’IN DOĞAL VE KÜLTÜREL ZENGİNLİKLERİ” konusuyla 8 Temmuz Cumartesi günü Hınıs da yapılacak.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Er-Vak başkanı Erdal Güzel, geleneksel olarak her yıl tertip etmiş oldukları ve ahilik geleneği izlerini taşıyan Sultan Sekisi toplantılarında Erzurum’u ve bölgeyi ilgilendiren önemli bir konuyu ele alıp işlediklerini, konuyla ilgili kamu oyunu ve yetkilileri bilgilendirdiklerini ,yol haritaları çizdiklerini ve farkındalık oluşturduklarını ifade ederek, şimdiye kadar yapmış oldukları toplantılarda hedeflerine tam ulaştıklarını ve bu toplantılar sayesinde Erzurum’a ve bölgeye ciddi katkıda bulunduklarını ifade etti.

 DAP Projesi’yle bu toplantıların startını verdiklerini hatırlatan Güzel , Sultan Sekisi Toplantılarıyla Sarıkamış Harekatının ülkeye tanıtıldığını, Ovit geçidi ,Kış Turizmi , Hızlı Tren, Sağlık Turizmi gibi konularının  gündeme getirildiğini ve tabyaların bu toplantılarla  gün yüzüne çıkarıldığının altını çizdi.

Güzel.yine bu toplantılarda, Organik Tarım,İpek Yolunda Demiryolu,Bölgesel Kalkınmada Tohumculuk,Kış Turizmi, 2011 Üniversiteler Arası Kış Oyunları,Sınır Kapılarında Dış Ticaret,Enerji ve Savunma Sanayi,Erzurum Bölgesi Uygun Yatırım Alanları,Erzurum ili Kalkınma Raporu,Çoruh Vadisinin Coğrafi ve Kültürel Zenginlikleri,Oltu Şura Hükümeti,Yanık Dere Şehitleri,Erçimsan gibi konuları işlediklerini ve bu konularda istenilen amaca ulaştıklarını söyledi.   

Bu yılki konularının “ HINIS’IN DOĞAL VE KÜLTÜREL ZENGİNLİKLERİ ” olduğuna vurgu yapan Güzel, yapacakları bu toplantı ile Erzurum’un en büyük ilçelerinden biri olan Hınıs’ın potansiyel değerlerini gün yüzüne çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti.

Kuzey ilçelerinden Şenkaya,Oltu,Uzundere ve İspirde yaptıkları Sultan Sekisi Toplantılarından sonra ilk defa bir güney ilçesinde bu toplantıyı

yapmalarının çok anlamlı olduğunun altını çizen Güzel, bu  programla uzun yıllardan beri  terör algısı ile oluşan ön yargıları kırmayı, bölgenin sorunlarına parmak basmayı ve  bölgeyi kalkındıracak  aktörleri dile getirmeyi amaçladıklarını söyledi.    

Hınıs Kaymakamlığı ,Hınıs Belediyesi ve Hınıs Karaçoban Eğitim Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneğinin katkı sunduğu program  Erzurum Kalkınma Vakfı ve Doğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü iş birliği ile  8 Temmuz Cumartesi günü saat 10.30 da Hınıs Kültür Sitesinde  salonunda “Hınıs’ın Doğal ve Kültürel Zenginlikleri” konusu ile  panel şeklinde yapılacak.

Toplantı, panel sonrası Hınıs’ın tarihi ve turistik yerlerinin gezilmesiyle sonlanacak. 

Er-Vak  Başkanı Güzel,Prof Dr.Erol Kürkçüoğlu’nun yönetici olduğu ve Prof.Dr.Haldun Özkan, Prof.Dr.Faris Karahan  ve Dr.Şerafettin Çakal’ın , panelist olarak katılacakları  24.Sultan Sekisi Toplantısı’na  katılmak isteyen vatandaşlar için  08.07.2017 Cumartesi günü  saat  07 00 da Cumhuriyet Caddesi Kızılay İş merkezi önünde  araçların hazır olacağını belirterek  şehir içinde ve şehir dışında yaşayan tüm Erzurumluları  etkinliğe davet etti.

Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

46%

19.3%

15.9%

9.4%

9.4%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)