-


Erzurum'da Fetö Davası

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık Bingöl, avukatı Halit Çelik ile tanık katıldı.
Bu haber 27.07.2017 09:59 eklenmiş ve 878 kez görüntülenmiştir.

Erzurum'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) bağlı yurtta çalışan ve  Hınıs ilçesinin "kilit adamı" olduğu iddia edilen Emrullah  Bingöl'ün, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan yargılanmasına devam edildi.

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık  Bingöl, avukatı  Halit Çelik ile tanık katıldı.

FETÖ üyeliği ile başka bir dosyada yargılanan tutuklu sanık Sabri  Çetinkaya, bu dosya kapsamında tanık olarak verdiği beyanında, sanığı aynı iş yerinde çalışmış olmasından dolayı tanıdığını söyledi.

Sanığın telefonuna ByLock programını yüklediği yönündeki iddiayı kabul etmediğini belirten  Çetinkaya, şunları kaydetti: 

"Bank  Asya'daki hesap, çalıştığım şirketin maaşlarımızı yatırması için açtırmış olduğum hesaptır. Sanığa bu bankaya para yatırması yönünde herhangi bir talimatım ve telkinim olmadı. Ben  Hınıs'taki öğrenci yurdunun değil, FEM Dershanesinin yöneticisiydim. Yurt ile ilgili meselelerde bilgim olmadığı için belirtilen telefon numarasını ve bu numaraya ait interneti yurttaki öğrencilerin kullanıp kullanmadığını bilmiyorum."

Avukat Çelik, savunmasında, tanığın beyanlarına itibar edilmesinin hayatın olağan akışına uygun düşmeyeceğini belirterek, tanık beyanındaki aleyhe hususları kabul etmediklerini söyledi.

Söz konusu aboneliklere ilişkin abonelik sözleşmelerinin dosyaya dahil edilmesi talebinde bulunan Çelik, "Söz konusu belgeler dosyaya dahil edildiğinde bu belgelerde adres olarak yurdun adresinin verilmiş olduğu anlaşılacaktır. Ayrıca dosya kapsamında belirtilen cep telefonu yurda ait broşürlerde yer alıyor. Müvekkilim ekonomik çıkarları doğrultusunda yurtta çalışmış birisidir. Bunun dışında başkaca bir kastı ve eylemi bulunmamaktadır. Tahliyesini talep ediyoruz." dedi.

Sanık  Bingöl ise tüm bildiklerini samimi bir şekilde anlattığını belirterek, etkin pişmanlıktan yararlanarak tahliyesini talep etti.

Mahkeme heyeti sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, eksikliklerin tamamlanması amacıyla duruşmayı erteledi.

İddianameden

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanık Emrullah  Bingöl'ün FETÖ/PDY ile bağlantılı Kasva Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin genel sekreteri ve bu derneğin kurucusu olduğu belirtiliyor. İddianamede, diğer kurucularla Sabri  Çetinkaya'nın telkin ve tavsiyeleri sonucunda kurdukları yer alıyor.

Bingöl'ün aynı zamanda, Özel Ufuk Nil ve Yurt İşletmelerinin müdürü olduğunun anlatıldığı iddianamede, sanığın  Hınıs ilçesinde ücretli öğretmenlik yaptığı, örgütün eğitim biriminde yer aldığı kaydediliyor.

İddianamede,  Bingöl'ün yurtta belletmenlik yaptığı, sohbetler düzenlendiği, örgüt lideri Fetullah Gülen'e sempati duyduğu, hakkında tefrik kararı verilen şüpheli Sabri  Çetinkaya'nın emir ve talimatları doğrultusunda davrandığı, onun emirleri doğrultusunda sohbetlere katıldığı, Sızıntı dergisine ve Zaman gazetesine abone olduğu belirtiliyor.

Bingöl'ün, FETÖ/PDY'nin gizli haberleşme aracı ByLock kullanıcısı olduğunun aktarıldığı iddianamede, FETÖ/PDY'nin finans kaynaklarından  Bank Asya Katılım Bankası'nda hesabının bulunduğu, üniversitede okurken örgüte ait evde kaldığı anlatılıyor.

İddianamede sanık hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis talep ediliyor.

KAYNAK : AA
 
Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

47.8%

18.4%

15.2%

9.1%

9.5%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)