-


Hınıs ta son yıllarda büyük değişimler yaşanıyor.


Bu haber 27.07.2017 12:49 eklenmiş ve 666 kez görüntülenmiştir.
Burhan KAYA

Hınıs ta son yıllarda büyük değişimler yaşanıyor.

Hınıs, son yıllarda tarihte birçok ilke imza atıyor. Bu değişimin gerçek analizini yaparken altında birçok önemli etkenlerin olduğu ortaya çıkıyor. Bu etkenler, son zamanlarda Hınıs a tam anlamıyla “tarihteki değişim” startlarına imza atılar. Bu tür organizasyonların yapılabilmesi içinde sivil toplumların kamu ve yerel yönetimlere verdikleri destekler çok önemlidir. Bu destekler sürekli verildiği zaman, oradaki toplumum yaşamsal ve değersel anlamdaki birlikteliği ve kaynaşma süreci hep kalıcı olur. Bu kalıcılık tarihin sayfalarında altın harflerle yazılı olarak yer alacaktır. Bu çok önemli bir yatırımdır. Bunun adı maddi ve manevi olarak “İnsana “ yapılan en güzel yatırımdır.

Değerli hemşerilerim ve sevgili okurlarım;

Hınıs ta bu değişimlerin yapılabilmesi için, en başta yerel ve kamu yönetimlerin önderliğinde yapılan çalışmaların yanında, sivil toplum örgütlerin başındaki duyarlı yöneticilerin payı da çok büyüktür. Çünkü onların projelendirdiği projeler sayesinde bu tür etkinlikler yapılabilmektedir. Bu projeler yapılırken, proje yapan yöneticilerin yörelerine, halkına verdiği değer ölçüsü ve duygusu kendileri için çok önemlidir. Bu duygularla birlikte yol alan ve gönülde bu işi yapan bu değerler Hınıs için asla vazgeçilmemesi gereken değerlerdir. Bunlara sahip çıkmak, onların yanında yer almak Hınıs halkının en başta gelen görevi olmalıdır.

HINIS İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR PROJE

Hınıs Karakucak güreşleri ve halk konserleri”  projesi Hınıs halkının özlemle beklediği bir proje, bu projede amaçlanan her değer, Hınıs halkına büyük bir katkı sağlayacaktır. Bu katkıları sunan, projelendiren ve projenin gerçekleştirilmesine önderlik eden tüm yöneticilerin katkısını göz ardı etmemek gerekir.

Hınıs, topluma hitap eden, bu tür projelere, her zaman ihtiyaç duymuş ve açlığını her fasılda hissetmiş bir ilçedir. Bu hissiyatı bilen, gören Battal ALPKILIÇ gibi duyarlı insanların her zaman ortaya çıkması gerektiğini ve bu önemli projelere imza atmalarını bir Hınıs lı olarak her zaman istiyoruz

Yıllardan beri Hınıs her yatırımın, sosyal etkiliğin ve paylaşımın ezikliğini yaşadı. Yaşamak mıydı kaderi… Tabii ki HAYIR…  Ama onu en çok etkileyen etkenlerin başında feodal yapının getirdiği sıkıntılar oldu. Ve diğer bir taraftan da Hınıs hep içine kapanık kaldı, açılmadı ve hep göç verdi. Bu göçler Hınıs ı tam anlamı ile zayıflattı. Hınıs merkez ve köylerinden kalan vatandaşların tek geçim kaynağı olan hayvancılık ve çiftçilikte bitme noktasına gelip, devletten de yatırımlar gelmeyince Hınıs tamamıyla güçsüz duruma düştü. Bu genel durum Hınıs ı geriye götürdü. Son yıllarda Hınıs a kamu anlamında çok değerli yöneticiler geldi. Onlar için ”Hınıs” hep ileride olmalı düşüncesi yer aldı. Bunların içinde Kaymakam Hakan Bey, Murat Bey ve Bülent Bey hep Hınıs ı düşünerek ileriye dönük adımlar attılar.

HINIS HALKI GÜZEL HİZMETLERE LAYIKTIR.

Hınıs kaymakamı olarak Bülent AY, Hınıs için gelmiş geçmiş en değerli bir yönetici olarak bilinir. Gerek yerel yönetim ve gerekse kamu anlamındaki yönetimiyle  halkın gönlünde büyük bir yer kazandı. Bu yeri,  Hınıs a yaptığı hizmetleriyle, Hınıs tarihinde yer almasına neden oldu. O bir hizmet insanıydı, Hınıs halkı için önüne gelen tüm önemli projelere imza attı ve yatırımlar gerçekleştirdi, Hınıs ın içinde yapılan çalışmalarıyla Hınıs a çehre değiştirdi. Çünkü onun yüreğinde “Hizmet sevdası” vardı. Hele bu hizmet sevdasında Hınıs ın açlığını görünce, ondan işine daha fazla sarılma hissi doğdu. Halkı ile bütünleşti, onları büyük küçük demeden dinledi, sesi ve sevdası oldu. Esnafı ile sivil toplum örgütleriyle ve her şeyden önce Hınıs için çalışmalara katkı sağlayan,  proje üreten yöneticilerle kol kola girerek önde yürüdü. Erzurum Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mehmet SEKMEN le kurduğu birlikte çalışma hırsı Hınıs a çok güzel hizmetlerin getirilmesine neden oldu. O Hınıs için biçilmez bir kaftan olmuştu. Hınıs lılar da Şehirlisi ve köylüsüyle onu bağrına basmıştı. Ve onunla çalışmak onlara gurur veriyordu.

Sözün özü: Hınıs çağ değişiyor, etkinliklerin yeri oluyor, tarihte yer alacak hizmetlere imza atıyor. Birlik ve bütünlük anlamında tek yürek oluyor. Kendisine yatırımlar yapabilecek iş adamlarına ev sahipliğini yapıyor. Hınıs Değişiyor ve bundan da Hınıslılar olarak ta mutluluklar duyuyoruz.

TEŞEKKÜRLER: Hınıs Kaymakamı Sayın Bülent AY’a, Hınısa güzel projelerle gelen yöneticilere ve birlik beraberlik içinde yürüyelim diyen Hınıslı vatandaşlara, bürokratlarına, Hınıs için bende varım diyen tüm yürekli insanlara TEŞEKKÜRLER DİYORUM. Ve onlara şükranlarımı sunuyorum.

Burhan KAYA

26.07.2017

DİDİM/AYDIN

Yazara ait son 10 makalele
19 Ekim Muhtarlar gününüz Kutlu olsun
KARAKTERİ BELİRLEYEN DÜŞÜNCEDİR.
Üç Şehirde; “Erzurum, İstanbul, Bursa”-2-
Sayın Bülent FELEKOĞLU;
HAYATIMIZIN İÇİNDEKİ GERÇEKLER
Geride bırakılan 39 yıl anısına
Naz'ın Gerçek hayat hikayesi
Hınıs ta son yıllarda büyük değişimler yaşanıyor.
Hayatı güzelleştiren de yaşanmaz hale getiren de insanoğlunun kendisidir.
Hınıs ta gelip geçen değerler;
Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

46%

19.3%

15.9%

9.4%

9.4%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)