-


Hınıs'ın Güzel seslerinden Harun ATMACA...


Bu haber 26.09.2017 11:35 eklenmiş ve 2475 kez görüntülenmiştir.
Mir Ahmet TÜRKER

Biri dağı taşı inleten türküler çığırırken, diğeri yeni bir müzik akımı başlatıyordu. Biri küçük yaşta şöhrete kavuşurken diğerinin yıllarca beklemesi gerekiyordu. Ama öyle ama böyle, hepsi de büyük kitlelere ulaştı ve adını ezberlettiler. Hınıs’ımızın yıldızları belki meslektaşları gibi Türkiye’de tanınan isimler oldular. Onların hikâyeleri farklı yerlerde başlamış olsalar bile, sevenlerin ve hayranların kalplerinden hep yerlerini kalıcı kıldılar.  Harunlar, Sabahattinler, Giyaslar, Feritler, Zeyneller, Tekinler, Gönüler vb gibi… Her okudukları türkülerde, Hınıs için bir name yarattılar

 HARUN ATMACA

 Hınıs’ın topraklarından yetişip, Türkiye’nin sesi olmuş sanatçılarımızdan Harun ATMACA 20 Ocak 1973′de, Erzurum’un Hınıs ilçesinin PARMAKSIZ köyünde, Annesi Saliha Hanım ve Babası Nurettin Beyin 7 çocuğundan 4 cüsü olarak dünyaya geldi. Ailesinin sevimli çocuğu olan Harun daha çocuk yaşlarda iken, okuduğu Türkülerle köydeki insanların sevgisini kazandı. Müziğe meraklı olan Harun, teyp ve radyo dinlemeyi çok severdi. Bu onun müziğe olan merakını daha da arttırmıştı. Zaman zaman dinlediği müziğe eşlik ederek, türküler söylerdi. Bu onun ileride çok müzisyen olacağının habercisi olmuştu.

 harun atmaca ile ilgili görsel sonucu 

OKUL DA ÖĞRETMENLERİNE TÜRKÜ SÖYLEMESİ.

Harun ATMACA,  İlk Okula başladığında henüz altı yaşında idi. Öğretmenleri tarafından Harun da ki ses ve yorumunun güzelliği fark edilince öğrenciler arasında gözde öğrenci oldu. Okulda çok sevilen Harun resmi bayramlarda ve özel günlerde sahnelerden inmez olur. O şöhret basamaklarının ilk adımını okulundan atmaya başlar. Bu hem onun ve hem de öğretmenlerin mutluluğu oldu. Ve öğretmenleri onun gelecekte çok iyi bir yere geleceğini biliyorlardı. Harun ... 

 HARUN TRT ERZURUM ÇOCUK KOROSUNA GİRİYOR.

 İlkokulu bitiren Harun, evinde çok dinlediği radyosunda; “Sesi Güzel Çocuklarınızı Getirin TRT Çocuk Korosuna Kayıt Olsun “ anonsu ile harekete geçer. Ve bunu annesi Saliha Hanım ve Babası Nurettin Bey’ e anlatır. Ailesi Harun da ki, bu kabiliyeti bildikleri için hiç tereddüt etmeden müzik dünyasındaki, ilk adımını TRT den başlatmaya karar verirler. Ve Harun babası Nurettin Bey’le Erzurum yollarına düşer. O gün hemen gerekli olan ilk kayıtlarını yaptırırlar.

Harun; gönül verdiği müziğin kaynağına, yani TRT Erzurum çocuk Korosuna kaydını yaptırmış kendisindeki öz güvenle mutluluk sevinci ile babasına teşekkür eder. O artık hocaları eşliğinden müzik eğitimini almaya aday…

Bu eğitim için tüm hazırlıklarını tamamlayan, azimli ve istekle eğitimine başlar. Müzik eğitimine ara vermeden devam eder. Onun için müzik yolundaki ilk temel taşı atılmış sayılır. Harun artık kabına sığmaz olur.  Onun için toplumsal alanların müziğe verdiği yerlerde sahneye çıkmaktır tek hayali… Bu hayalini de büyük şehirlerde sahneye çıkarak göstermektir.

harun atmaca ile ilgili görsel sonucu

HARUN ATMACA İZMİR FUARINDAN SAHNE ALIYOR.

2 yıl sonra İzmir'e yerleşmek üzere ailesi ile birlikte yolculukları başlar. Onun için artık hayallerinin gerçekleştirmesine ramak kalmıştır. Diğer bir taraftan da, Harun’un müzik ile ilgili başlattığı ve hayallerini kurduğu bu yolculukta İzmir’in önemi kat be kat artıyordu. Onun tek amacı da, İzmir de  sahneye çıkmaktır… Ve yaşının küçük olmasına rağmen 1986 yılında Fuar Akasyalarda sahneye çıkar. Gazinocu Atalay NOYER tarafından keşfedilen ATMACA çok kısa bir süre içinde İzmir deki hayranların çoğalmaya ünlü olur. O günden sonra yıldızı parlar. Ünü hayranları tarafından her yere yayılır ve halk sanatçısı olarak adını tarihin sayfalarına yazdırır…

 ÜNLÜ SANATÇILARDAN ÖZEL DERSLER ALIR.

Yıldızı parlayan Harun, TRT Saz sanatçısı İlhami Kamber gibi ünlülerden özel dersler almaya başlar. Tek amacı, çıktığı bu yolculukta neler yapılması ve alınması gerekiyorsa onları alarak yolculuğuna devam etmek…  Repertuarını genişleten ve aldığı saz dersleri ile kendini yenileyen Harun emin adımlarla yolculuğuna devam eder.

TRT NİN AÇTIĞI SES YARIŞMASINDAN BİR BAŞARIYA İMZA ATAR.

TRT nin açmış olduğu ses yarışmasına İzmir'de katılır ve yeni bir başarıya imza atar. Atmaca; yarışmayı kazandıktan sonra yurttan sesler korosu ve TRT de yayımlanan birçok programa katılır, okuduğu onlarca eserde TRT denetimden rahatlıkla geçer. O artık TRT sanatçısı gibi kendini yetiştirir.

 1989 yılında vatani görevini yapmak üzere İzmir de askere alınır, acemi birliğini İzmir de yapan Harun ATMACA, söylediği türkülerle acemi birliğinden de kendine yer edinir. Atmaca, askerlik görevini Ankara da tamamlayarak, sivil hayatına döner. Tek amacı müzikte kaldığı yerde devam etmektir. Bu çalışmaları devam ederken ATMACA, Annesi Saliha Hanım’ı kaybeder,  bu hüzün ve acı onu müzikte kısa süreliğine uzaklaştırır. Arada bir yıl geçmeden babası Nurettin Bey i kaybeder. İzmir deki yedi kardeşin sorumlulukları kendisine kalır. Ailenin tüm yükünü ve sorumluluğunu omuzlamaya başlayan Harun çok çalışması gerektiğini düşünerek çalışmalarına hız verir.

 MÜZİK HAYATINI İSTANBUL’DAN DEVAM ETTİRMEK İSTER.

Harun ATMACA hedeflerini büyüterek İstanbul’a yerleşmeye karar verir. Amacı Türkiye de birçok ünlünün İstanbul’da çıkardıkları albümlerle ünlerine ün kattıklarını ve kendisinden de bu kabiliyet ve yeterliliği gördüğünü düşünerek albüm yapmaya karar verir. İlk albümünü yapmak için bol bol repertuar çalışarak İstanbul’da çeşitli halk konserlerinden sahne alır. 2000 yılında 7 eserin söz ve müziği kendisine ait olan toplam 12 eserle ilk albümünü çıkarır. İki yıl sonra, Gurup Yolcularda Türkü nağme albümünü Arma müzik ten çıkarır. 
Ardından geçen üç yıl boyunca tecrübe ve birikimlerin iyice pekiştiren Harun Atmaca, “Eskimeyen Türküler” isimli albümünü Okyanus müzikten çıkararak albüm serilerini üçe çıkarır. Hayranları tarafından daha çok ilgi gören albümleri onun “Erzurum’un güzelleri”, “ Sunam”,”Hüseynik” gibi türkülere farklı yorum ve tarz getiren ve son albümünü 2015 Haziran ayında sözü ve müziği kendisine ait olan “Leyla Gözlüm” isimli albümünü Camses Müzik”ten çıkarır.

 HARUN ATMACA TV KANALLARINDA

Yoğun ilgi gören albümleri, onu zirveye taşımaya başlar, Kendisine gelen TV programlarına çıkma tekliflerine evet der. Ve ilk olarak Tatlıses TV, Hilal Tv, Medya Tv ve TGRT FM gibi kanallarda “Harun ATMACA ile Türkü yolculuğu” adlı programlarıyla yolculuğuna devam eder.

HARUN ATMACA EVLİLİK YOLUNDA

2008 Yılında hayatını Leyla hanımla birleştirmeye karar verir. Ve evlenirler. Bu mutluluklarını pekiştiren dünyalar güzeli iki  kız sahibi olan Harun arık toplumun temel çekirdeği olan aile  farkı ile yoluna devam eder…

 BAŞARI ve KARARLILIK

Dünya da başarının temelinde, sebat, kararlılık varsa, bunları birinci derece de uygulayıcısı ise bu insan başarı basamaklarını hızlı tırmanır. Ve böyle bir insanın ruhundaki kararlılığın yerini ne yetenek, ne deha ve nede eğitim tutar. Çünkü yetenekli insan, eğer yeteneklerini kullanırsa yetenek kıymetini alır. Deha ise, aynı kararlılıkla kullanılmadığı sürece deha özelliğini yitirir. Bura da önemli olan kararlılığın deha ile birleştirilerek hareket etmesidir.

Bir başarının başardığı ve başaramadığı her şey doğrudan kendi düşüncelerinin neticesidir. Denge kaybının yıkımla aynı anlama geldiği adil şekilde düzenlenmiş bir evrende, bireysel sorumluluk mutlak olmalıdır. Bir insanın güçsüzlüğü ve gücü, saflığı ve kötülüğü başkasına değil, kendisine aittir. Doğru düşünce ile kazanılan zaferleri sürdürebilmek için tetikte olmak koşuldur.

 

Mir Ahmet TÜRKER

26.09.2017

Yazara ait son 10 makalele
ÖZLEM DOLU YÜREĞİMLE HATIRLIYORUM HINISI
DOSTUM NERDE
ÖĞRETMENİM..
Hınıs'ın Güzel seslerinden Harun ATMACA...
PALANDÖKEN DAĞI DUMAN
BABA
23 NİSAN
HAKİKAT'IN YOLU DOĞRU SÖZDÜR.
ERZURUM TÜRKÜSÜ
KÖYE OLAN ÖZLEMİM.
Yorum Yaz - Yorumlar
Sadrettin Doğan 15.10.2017 22:14
Öncelikle emeğinize,elinize sağlık araştırmanız ve yazınız için.Hınıs a dair kendi değerlerimize sahip çıkmak adına mutlu oldum. Her zaman toplumla iç içe olan(statü olarak)belli bir kitle tarafından sevilen,takdir edilen,ağalık, paşalık,beylik hacılık ve hocalığıyla değil; sadece adamlığıyla kendini ifade edbılme hassasiyetine sahip bir kardeşimiz.Böyle değerleri yazmaya devam etmelisiniz bu özelliğiniz var.Burhan bey ve Ahmet bey .ALLAH a emanet olun emanet olunuz
Toplam 1 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

47.8%

18.4%

15.2%

9.1%

9.5%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)