-


İlçelerin Lideri Horasan Oldu

Erzurum’da merkez ilçeler Yakutiye, Palandöken ve Aziziye’nin dışında nüfusun yoğun olarak bulunduğu ilçeler sıralamasında başı Horasan çekiyor.
Bu haber 12.10.2017 21:29 eklenmiş ve 776 kez görüntülenmiştir.

Erzurum'da merkez ilçeler  Yakutiye,  Palandöken ve  Aziziye'nin dışında nüfusun yoğun olarak bulunduğu ilçeler sıralamasında başı  Horasan çekiyor. 40 bin 143 kişilik nüfusuyla  Aziziye'nin hemen ardından  Erzurum'un en büyük ilçesi olan  Horasan'ı ise, hemen peşi sıra  Oltu izliyor.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) üzerinden her yıl yaptığı nüfus sayımına göre;  Erzurum'un merkez ilçeleri olan  Yakutiye,  Palandöken ve  Aziziye'nin dışındaki ilçelere liderliği  Horasan yapıyor. 2016 yılı nüfus sayımına göre; nüfusu 191 bin 863 olan  Yakutiye,  Erzurum'un en kalabalık ilçesi olurken,  Palandöken ise, 168 bin 430 kişilik nüfusuyla ikinci sırada geliyor. Merkez ilçe statüsünde olan  Yakutiye ve  Palandöken'i, yine merkez ilçe olan  Aziziye 57 bin 92 kişilik nüfusla takip ediyor. Merkez ilçelerin dışında kalan diğer ilçeler içerisinde liderliği ise,  Horasan elinde bulunduruyor. 40 bin 143 kişilik nüfusuyla merkez ilçelerin dışında kalan diğer tüm ilçelere öncülük eden  Horasan'ı, 31 bin 56 kişilik nüfusuyla oltu izliyor.  Erzurum'un nüfusu en az olan ilçesini de, 3 bin 952 kişilik nüfusuyla  Pazaryolu oluşturuyor.

İŞTE İLÇELERİN NÜFUS YOĞUNLUĞU SIRALAMASI

Türkiye İstatistik Kurumu'nun Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) verileri doğrultusunda yapılan sıralamaya göre;  Erzurum'un ilçe nüfus yoğunluğu sıralaması şöyle oluşuyor: 

Yakutiye (Merkez İlçe): 191 bin 863...  Palandöken (Merkez İlçe): 168 bin 430...  Aziziye (Merkez İlçe) 57 bin 92...  Horasan (İlçe): 40 bin 143...  Oltu (İlçe): 31 bin 56...  Pasinler (İlçe): 29 bin 853...  Karayazı (İlçe) 28 bin 792...  Hınıs (İlçe): 26 bin 832...  Tekman (İlçe) 26 bin 248...  Karaçoban: (İlçe) 23 bin 534...  Aşkale (İlçe) 23 bin 449...  Şenkaya (İlçe) 18 bin 438...  Çat (İlçe): 17 bin 578...  Köprüköy (İlçe) 16 bin 344...  İspir (İlçe) 15 bin 184...  Tortum (İlçe) 15 bin 173...  Narman (İlçe) 13 bin 774...  Uzundere (İlçe): 7 bin 776... Olur (İlçe): 6 bin 510...  Pazaryolu (İlçe) 3 bin 952...

Erzurum'un ilçelerinin nüfus yoğunluğuna göre sıralaması böyle şekillenirken, dikkat çeken önemli bir başka ayrıntı ise, merkez ilçelerin dışında kalan tüm ilçelerin geçtiğimiz yıl nüfus kaybı yaşadıkları...  Erzurum'da bu tablo hemen her yıl aynı olurken, rakamlar, ilçelerden merkez ilçelere doğru göç hareketinin olduğunu ve bu yüzden merkez ilçelerin nüfusunda sürekli artış görüleceği belirtiliyor.

NÜFUS SAYIMI 10 YILDA BİR YAPILIYORDU

Öte yandan  Türkiye İstatistik Kurumu 2017 yılı nüfus sayımını ise, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) üzerinden yapmaya devam ediyor. 31 Aralık 2017 günü dahil olmak üzere devam edecek olan sayım sonuçları ise, Ocak ayının sonuna doğru açıklanacak.  TÜİK, 2000 yılına kadar her 10 yılda bir genel nüfus sayımı yapmış, 2007 yılında ise, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'ne geçerek nüfus sayımlarını her yıl düzenli olarak sistem üzerinden gerçekleştirmeye başlamıştı. ADNKS sonuçları, aynı zamanda önemli bir faktörün de ortaya çıkmasını sağlamıştı. 2007 yılında başlayan ve halen devam eden ADNKS sonuçları, önceki yıllarda yapılan nüfus sayımlarının doğruluğunu tartışmaya açmış ve 2000 yılına kadar elde edilen verilerin abartılı olduğu ifade edilmişti. - ERZURUM

Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

46%

19.3%

15.9%

9.4%

9.4%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)