-


Kışın Gelmesiyle Birlikte Yaylacı Göçerler Dönüş Yolunda

Güneydoğu Doğu Anadolu'nun çeşitli illerinden yaz mevsiminde Muş'un çeşitli bölgelerinde hayvancılık yapmak için yaylalara akın eden göçerler sonbaharın gelmesi ile birlikte dönmeye başladılar.
Bu haber 12.10.2017 21:35 eklenmiş ve 534 kez görüntülenmiştir.

Güneydoğu Doğu Anadolu'nun çeşitli illerinden yaz mevsiminde  Muş'un çeşitli bölgelerinde hayvancılık yapmak için yaylalara akın eden göçerler sonbaharın gelmesi ile birlikte dönmeye başladılar. Güneydoğu Anadolu Bölgesinin çeşitli vilayetlerinden gelip  Varto'da yayla kiralayarak hayvancılık yapan vatandaşlar kış mevsiminin yaklaşması ile birlikte geri dönüyorlar. Hava sıcaklıklarının iyice azaldığını belirten yaylacılar, kış mevsimin artık yaklaştığını ve yüksek bölgelerde kar yağışının bile olduğunu söylediler. Sürülerini şehirlerarası yollardan geçirmek zorunda kalan yaylacılar zaman zaman ilginç görüntülerin yaşanmasına neden oluyor. Mayıs ayında  Mardin,  Şırnak,  Diyarbakır ve  Batman'dan gelerek  Erzurum'un  Hınıs ve  Muş'un  Varto ve  Bingöl'ün dağlarında yayla kiralayan ve  Şırnak ilinden geldiğini söyleyen Şahabettin Başkan isimli yaylacı, " Güneydoğu Anadolu Bölgesi yazın çok sıcak olduğu için koyunlarımızın hasta olmaması için genelde Doğu Anadolu Bölgesinde  Muş,  Erzurum,  Ağrı ve  Kars gibi serin yaylaları yaklaşık 4-5 aylığına kiralayarak koyunlarımızı bu bölgelere getirip otlatıyoruz. Artık kış geldiği için biz dönmek zorunda kaldık. Yaya olarak yolculuğumuz  Mardin  Nusaybin'e kadar sürecek" dedi.Kışın Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki sıcakların çok yoğun olması ve hayvanların sıcaktan telef olmaması için genelde bu bölgeleri tercih ettiklerini kaydeden Başkan, "Hayvanlarımız bu bölgelerin serin havasına alıştığı için gelmek zorunda kalıyoruz" şeklinde konuştu.Muş yaylalarının baharın gelmesi ile birlikte hayvancılık ile uğraşan vatandaşların akınına uğradığını söyleyen Sait Arıtürk ise, yaylacılar, zengin bitki örtüsü ile bilinen  Muş ve  Hınısdağlarında geçimlerini hayvancılık yaparak sağlayan vatandaşların yaylaları şenlendirdiğini söyledi. Bol yeşili ve zengin bitki örtüsü ile bilinen  Muşyaylalarının her yıl olduğu gibi bu yılda sürü sahiplerinin akınına uğradığını kaydeden Arıtürk. Yazın yaklaşık 4 ay dağlarda kalıyoruz.  Hınıs ve  Varto ve  Bingöl'ün dağlarında hayvanlarımızla birlikte yaklaşık bir aydır yol yürüyoruz.  Mardin'e kadar yaklaşık bir ay daha yol yürüyoruz. İşte bizim zamanımız hep böyle geçiyor" dedi.Yaylalardan ayrılmanın üzüntüsünü yaşadıklarını belirten yaylacılar, hayvanların yaylalarda zengin bitki örtüsü ile daha iyi beslendiğini, ilkbaharın gelmesini dört gözle beklediklerini söylediler.Uzun süren kış mevsiminden dolayı hayvanlarını ahırlardan çıkaramadıklarını söyleyen sürü sahipleri, "Kış mevsimi oldukça uzun sürüyor. Bu süre içerisinde içeride kalan hayvanlara stoklardan, masraf yapmak zorunda kalıyoruz. Ama ilkbaharla birlikte hayvanlar doğaya kavuşuyor. Yaylalara çıkılmaması halinde hayvancılık tamamen yok olur. Yaylalar hayvancılık açısından oldukça önemlidir. Yaylada üç veya dört ay kaldıktan sonra tekrar köye iniyoruz" şeklinde konuştular.

Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

45.7%

19.6%

15.6%

9.5%

9.5%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)