-


Peşmerge, Irak merkezi hükümetinin kendilerine bu gece 1’e kadar süre tanıdığını belirtti.

Peşmerge, Irak merkezi hükümetinin Kerkük’teki askeri tesislerden ve petrol yataklarından çıkması için Pazar günü saat 01.00’e kadar kendilerine süre tanıdığını belirtti.
Bu haber 14.10.2017 18:53 eklenmiş ve 553 kez görüntülenmiştir.

Kerkük'ün Havice ilçesinin terör örgütü DAEŞ'tan geri alınmasının ardından, Irak ordusu, Haşdi Şabi ve federal polis güçlerinin bölgeye yönelik askeri sevkiyatlarını artırarak Peşmergeye karşı konuşlanması, gerginliğin en üst  seviyeye çıkmasına neden odu. Peşmerge güçleri, özellikle kent merkezindeki  havalimanı ve K1 Askeri Üssü ile Irak Kürt Bölgesel Yöentimi'nin (IKBY) elinde tuttuğu petrol kuyusu çevresindeki güvenlik önlemlerini arttırmış durumda.

İki taraf arasındaki temas hattını oluşturan Beşiri ve Tazehurmatu  kasabalarından Peşmerge geri çekilirken, Kerkük kent merkezinin güney, güneybatı ve batısındaki kilometrelerce uzunluktaki mevzileri güçlendirmeye yönelik sürekli  Peşmerge takviyesi yapılıyor.

Şimdiye kadar Erbil’e bağlı Kürt güçleri ve Bağdat’a bağlı Şii milisler arasında sadece hafif çatışmalar yaşandı. Taraflar, aralarındaki mesafenin 10 metreye kadar düştüğü noktalarda hendekler kazarak mevzilerini güçlendiriyor. 

"Haşdi Şabi 3 koldan saldırabilir"

Kerkük'ün batısındaki Mekteb Halid Cephesi'nin Peşmerge komutanlarından Albay Behçet Ömer Selim, "Çatışmaların başlaması halinde Haşdi Şabi'nin Kerkük'ün batısındaki Mekteb Halid, güneybatıdaki Tazehurmatu ve Beşir kasabalarıyla güneyindeki Meyrem Beg cephesinden kent merkezine ilerleyebileceğini değerlendiriyoruz" dedi.

Çevre bölgelerin dışında Erbil, Duhok ve Süleymaniye kentlerinden de  binlerce Peşmerge'nin Kerkük kent merkezinde konuşlandırıldığının altını çizen  Selim, Mekteb Halid'de 6 bin, 5'inci Batı Cephesi'nde 2 bin, kent içerisinde 3  bin, güneyindeki Tazehurmatu ve Beşir'e giden yol istikametinde ise 4 ila 10 bin  Peşmergenin hazır beklediğini ileri sürdü.

"Peşmerge Kerkük'ten çekilmeyecek"

Kerkük'ün batısındaki 5'inci Cephe  Peşmerge Komutanı Kemal Kerküki ise Haşdi Şabi ve ona destek veren güçlerin kente saldırması halinde "çok büyük tarihi bir hata" yapacaklarını ileri sürdü. "Her türlü hazırlığımızı yaptık. Elbette savaş çıkmasını istemiyoruz. Çünkü böylesi bir durumdan her iki taraf da zararlı  çıkacaktır" ifadesini kullandı.

"Ne pahasına olursa olsun savunacağız" dediler ama...

Irak Parlamentosu, Başbakan Haydar İbadi’ye Kerkük gibi Barzani’nin hak iddia ettiği yerlere asker göndermesi konusunda yetki ve talimat vermişti. İbadi ise geçen hafta tartışmalı bölgeleri ortak yönetebileceklerini belirtmişti.

Ancak dün Şii milislerin ve Bağdat’a bağlı Irak ordusunun askerlerini bölgeye yığması üzerine, Peşmerge, “Kerkük’ü ne pahasına olursa olsun savunacağız” açıklaması yapmıştı.

Geçen ay Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin tartışmalı bağımsızlık referandumundan sonra, bölgede tansiyon yükseldi. Petrol zengini Kerkük de iki tarafında hak iddia ettiği en önemli yerlerden. DAEŞ’in Irak ordusundan aldığı Kerkük’ün çoğunu, Peşmerge 2014’te kontrol altına aldı. Kentin nüfusu Türkmen, Kürt ve Arap ağırlıklı.

Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

46%

19.3%

15.9%

9.4%

9.4%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)