-


Geride bırakılan 39 yıl anısına


Bu haber 15.10.2017 22:01 eklenmiş ve 694 kez görüntülenmiştir.
Burhan KAYA

Eşim GÜZEL’E İTAFEN

Geride bıraktığım 39 yıllık hayat arkadaşım ve sevili eşim Güzel 'e itafen...

Hayatın her zerresinde yanımda da olan ve bana güzel bir hayatı kazandıran Eşim Güzel'e...

Bu kazanımların içerisinde, bana hayat olan ve her fasılda yaşam hayatımı renklendiren evlatlarım ve torunlarım “HAYAT ARKADAŞIM”ın sayesinden oldu. Varlığı bana yaşam, hayatımdaki devamlılığı oldu. Onunla yaşadım, onunla, var oldum ve onunla dünya da hayat buldum. O benim içim bir yaşam gerçeğiydi.  Ayağımın her taşa değişinde “ Canım canın mı yandı” dercesine hep söylendi. Hayat arkadaşım, yoldaşım, sırdaşım, canıma can olan Candaşçım… Beni başarıya götüren  arkamdaki “GÜVEN “ veren duruşum oldu.

Değerli dostlarım ve sevgili okurlar; şu soruya önem vermek gerekir. “ Acaba hayatta birtakım amaçları olan insanların hedeflerine ulaşırken izledikleri yolda sahip oldukları ortak özellikler nelerdir?  Bu sorunun tek bir cevabı vardır,  hepsinin hayatında “gerçek arkadaş” dedikleri birileri vardır. Bu belki baba, kardeş ya da kuzen, belki dost, beki komşu, belki öğretmen, belki iş arkadaşı veya yönetici, çoğunlukla sevgili ya da eş. Ama mutlaka hayatlarında varlıklarına ve desteklerine teşekkür edecekleri en az bir kişi vardı. Her kim olursa olsun, hepsi bu başarılı kişilerin can-ı gönülden destekçileri, hayat uğruna onların bir nevi yol arkadaşları olduğu gerçeğidir.

Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır” sözü, basite indirgenmeyecek kadar derin bir anlama sahiptir. Ve bu söz tüm insanoğlu için geçerlidir.

 Hayatınızda bir amacınızın olmasını sağlayan, sizinle nefes alan, her daim yanınızda olan, karanlıkta size yol gösteren, farklı bakış açılarına sahip olmanızı sağlayan, size her konuda cesaret veren, pes ettiğinizde toparlanıp yeniden daha güçlü başlamanızı sağlayan bir hayat arkadaşı; bu zorlu yolda ihtiyacımız olan en önemli şey… O kişiye hayatınızda yer verdikten sonra gerisi zaten kolay…

Canım Karıcım; seninle arkadan bıraktığım 39 yıllık hayatıma dair…

“Hiç ummadığımız bir anda, hiç ummadığımız bir şekilde yollarımız kesişmişti. Tesadüf olmadığını ikimizde biliyorduk. Allah bizi birbirimize nasip etmişti. İkimizin de hala yüzünde tebessüm ve dilimizde şükür vardı. Hayatın içinde çok üzüldük, çok yorulduk, hayal kırıklıkları yaşadık ama çok şükür birbirimizin yüreğinde huzur bulduk. Gençliğimizdeki konuşmalarımızda zaman su misali akıp gitti. Saatlerce konuşuyor ama bir türlü birbirimize doyamıyorduk. Zaman kavram olarak bizim için yitirilmiş, saatler dakika yerine geçmişti. Kelimeler sevgimizin altında ezilerek anlamsızlaşmıştı. Hiç bir kelime dağarcığında sevgimizi anlatacak kelimeleri bulamadık. Kendimizi birbirimizde bulduk, birbirimizde tamamlandık. Önce “BİR BİZ” olduk, sonra en sonra “BİZ BİR” olduk. Teklikten hiçliğe, hiçlikten çokluğa kavuştuk.

 Mesafeler, imkânsızlıklar, bütün bahaneler yok oldu gözümüzde. Hiç bir şey yolumuza barikat olmadı. Her şeye rağmen bir hayatı paylaşmaya, bir olmaya karar verdik. Belki çok zor bir yola çıktık. Ama engeller mücadelemiz karşısında o kadar basit geliyor ki, gülüp geçiyorduk. Eyvallah diyip yürüyorduk. Destanların bile kıskanacağı bir sevgiyle uyandık sabahlara… Şükür dilimizden düşmedi. Sevgimiz gecelerimizin güneşi oldu. Gecelerimiz masallarla sabaha vardı. Sabaha karşı daldığımız uykumuzda, rüyada buluşmak için sözleşip rüyalarda kavuştuk. Sabah gözlerimizi açtığımızda karaya vurmuş bir balığın ciğerlerinin yanışı gibi birbirimizin özlemiyle yandık. Kendimi bildim bileli duygularımı iyi ifade edebilmişimdir. Ama şimdi duygularım karşısında çaresizce kelimelerin acizliğiyle mücadele ediyorum. Sonunda anlıyorum ki bunu kelimelerle sınırlandıramıyoruz. Dil lal olmuş. O kadar farklı bir duygu ki yaşadığımız, anlatsak anlaşılmaz. Ancak yaşamak gerek ama bunu yaşayanın olduğunu da sanmıyorum. Hayatımın şansı yıllar sonra hiç ummadığım bir anda beni buldu. Hayatım, hayat arkadaşım, yaşamıma anlam katan diğer…Biliyorum ki, farklı duygular taşımıyoruz. Ömrümün geri kalanını seninle paylaşacak olmak bana gurur veriyor. Varlığında huzur buluyor, yaşadığımı hissediyorum. Sanki bir rüyadayım ve uyandığımda her şey eskisi gibi olacak. Gözlerimin önünde ki sis perdesi sevginle kalktı. Artık güneş bizim için doğuyor, yağmur bizim için yağıyor, çiçekler bizim için açıyor… Ruhsuz bir insan neye yarar ki, değil mi! Sen benim ruhumsun. Siyah beyaz hayatımın rengisin. Çıktığımız bu hayat yolunda asla ellerini bırakmayacağıma söz veriyorum. Dünya da ki cennetimsin. Seninim, sendeyim, seninleyim. Sen her şeye değersin”HAYAT ARKADAŞIM GÜZEL… Seni çok seviyorum…

DEĞERLİ ÇİFTLER

Sevgili olmak ve Hayat Arkadaşı olmak arasında aslında çok ciddi bir ayrım vardır.
Hayat arkadaşı olduğunuzda o kişinin kıymetini bilmek çok önemlidir. Onun kalbini kırmamak, sizi düşünerek yaptığı fedakârlıkları görerek, düzgün bir insan olmanın gerekliğini yerine getirirken, bunu hep öyle yaptığı için, “o zaten hep iyi” diyerek o kişiyi ve size karşı olan sevgisini sıradanlaştırmamak gerekir. Çünkü sevgili ile hayat arkadaşı arasındaki en büyük fark “Arka-daş” yani arkanızı güvenle dayayabileceğiniz sizinle bütün olmuş, sizinle “bir” olmuş kişidir. Her hayat arkadaşı, hayatınızda bir dönem sevgiliniz olmuştur ama her sevgiliden hayat arkadaşı olması mümkün değildir.

Hayat arkadaşınızı yaşadığınız vakti monotonlaştırmayın, öyle bir durum var ise dönün ve onunla geçirdiğiniz o güzel anları tekrar düşünün. Ona hiç bir sebep olmadan aniden “Seni Seviyorum” deyin. Seni Seviyorum, uzaklaşmış kalpleri yakınlaştıracak çok önemli bir anahtardır. Unutmayın, insanlar birbirlerine neden bağırır? Kalpleri birbirinden uzaklaşmışsa, onun kalbine sesini duyurabilmek için bağırın. “SENİ SEVİYORUM” Deyin.

Burhan KAYA

15.10.2017

Bir gönül ağrısı ile sana bağlanmışım,
Yaşam hep bağlılıktır aldanmışım,
Seninle diniyor bak akan 
gözyaşım,
Her günüm sensin hayat arkadaşım,

Uzun 
zamandır bunca ömür yaşanan,
Mutluluk aynasıdır bakmak için aranan,
O kapı bu kapı arayıp bir, bir sorulan,
Umutla bağlanmışım hayat arkadaşım..

Bir maziye bakarım bir görünen önüme,
Bir nakış olup işlendin aciz olan gönlüme,
Bugün dün yarın bütün geçen bu ömrüme,
Sevgimle bağlanmışım hayat arkadaşım..

Dünya hep dönüyor hiç durmaz derler,
Bir garip oldum böyle geldi ve de gider,
Bak seninle açılıyor aşılmaz olan engeller,
Yaşama sevincim oldun hayat arkadaşım..

Bir elimde kandil, diğerinde ise mendil,
Benimkisi 
sevgidendir olamam bencil,
Bir nefeste olsa geçen ömrüm seninle bil,
Yaşam boyu sevdiğimsin hayat arkadaşım,

Bir gün olup yolun sonuna eğer gelirsem,
Umutlarımla sana doğrudur buna erersem,
Dünya fani kısa yaşamda eline değersem,
Dünya ahret sevdiğimsin hayat arkadaşım. 

Nasıl olur akıbet, hiçbir 
zaman bilinmez,
Bir sevgim var gönülden bu hiç bilinmez,
Bende bir faniyim işte gidilince gelinmez,
Ömrüm, ahretimde sensin hayat arkadaşım,

İşte halim böyle sen varsın benim hayatımda,
Ömür boyunca sen olacaksın benim yanımda,
Bir nefeslik canım kalsa da ilahi hak katında,
Yinede sen olacaksın yanımda hayat arkadaşım…

Alıntı…

Yazara ait son 10 makalele
19 Ekim Muhtarlar gününüz Kutlu olsun
KARAKTERİ BELİRLEYEN DÜŞÜNCEDİR.
Üç Şehirde; “Erzurum, İstanbul, Bursa”-2-
Sayın Bülent FELEKOĞLU;
HAYATIMIZIN İÇİNDEKİ GERÇEKLER
Geride bırakılan 39 yıl anısına
Naz'ın Gerçek hayat hikayesi
Hınıs ta son yıllarda büyük değişimler yaşanıyor.
Hayatı güzelleştiren de yaşanmaz hale getiren de insanoğlunun kendisidir.
Hınıs ta gelip geçen değerler;
Yorum Yaz - Yorumlar
Orhan KIRDAĞ 04.11.2017 23:42
Ömür boyu mutluluklar dilerim.Kış geldi,Bahar geldi.Hava değişti,Gün geçti.Devran döndu. Her şey değişti.Ben değiştim,sen değiştin.Ama senin bendeki Yerin hiç değişmedi,değişmiyecek.
Toplam 1 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

46%

19.3%

15.9%

9.4%

9.4%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)