-


CUMHURİYE KARŞI OLMAYIN, CUMHURİYETLE MUTLU OLUN!


Bu haber 23.10.2017 10:43 eklenmiş ve 485 kez görüntülenmiştir.
Eyüp AYDIN

Cumhuriyet bayramdan ibaret değildir. Onu her gün yaşamalıyız ve yaşatmalıyız. Ulu Önder Atatürk;  fikirleri, ilkeleri ve demokrasi anlayışı ile bizlere emanet ettiği cumhuriyeti unutturmak isteyenlere inat bütün hayatımızda sonsuza dek yaşayacaktır.

Hain düşünceler ne taraftan gelirse gelsin, hangi isim altında yürütülürse yürütülsün, hangi araçlar kullanılırsa kullanılsın, kimler desteklerse desteklesin, dost görünenlerinde düşman olanlarında oyununa gelmeden, “Cumhuriyeti koruma” mücadelemiz nesiller boyu sürmüş ve sürecektir. Bazıları neden hep cumhuriyeti koruma endişesi taşıyorsunuz, diye soruyorlar. Çünkü bizim vatanımız çok kıymetlidir. Çünkü bizim vatanımız kıyıda köşede kalmış bir ülke değildir. Onlarca değişik kültürün yaşadığı önemli bir coğrafyada ve dünyanın en stratejik yerindedir. Bu yüzden düşmanı çoktur. Bu yüzden birçok ulusun gözü vardır. Bu yüzden sürekli çelme takmaya çalışıyorlar.

Cumhuriyet, hepimizin ortak değeridir. 94 yıldır Cumhuriyeti ayakta tutan yegane kuvvet; milletin kendisidir. Türk milleti, cumhuriyeti benimsemiş ve bütün değerlerine sımsıkı sarılmıştır. Sınırlarımızda ve ülkemizde yaşanan gelişmelere bakıldığında, bizlere emanet edilen cumhuriyete her zamankinden daha fazla sahip çıkmamızı gerekli kılmaktadır.

Atatürk’ün ilkelerinden biri olan cumhuriyetçilik devlet idaresinde milli egemenliği, milli iradeyi ve hür seçimi esas kabul eden ilkenin adıdır. Bu ilkenin yönetim biçimi ve siyasal rejim olarak ifadesi cumhuriyettir. Bu tarz yönetim, milli egemenlik kavramını en iyi temsil edecek, en iyi uygulatacak bir devlet şekli olup demokrasinin de en gelişmiş şeklidir. Dolayısıyla, laiklik, halkçılık, devrimcilik, devletçilik, ulusçuluk yanında yer alan cumhuriyetçilik en çok önem verilendir. Çünkü diğer oklara bakıldığı zaman bunlar çağdaş bir cumhuriyet kurmanın yolları ve yöntemleri olarak ortaya çıkmaktadır.

Cumhuriyet; Türkiye için sadece bir yönetim şekli değil, aynı zamanda tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesidir. Getirdiği çağdaş reformlarla Türk insanının ufkunu genişletmiş, ekonomik, sosyal ve siyasal hayatımız görülmemiş bir dinamizm kazanmıştır.

Birileri cumhuriyeti pek anlayamadı. Yada anlamak istemedi. Hiç kimse kusura bakmasın. Atatürk’ü tanımadan, Atatürk'ü sevmeden, Atatürk' anlamadan cumhuriyetin ne ifade ettiğini kimse anlayamaz!

Atatürk'e, bayrağa ve cumhuriyete hiçbir dönem bu kadar ağır saldırılar olmamıştı. Aslında Atatürk heykellerini ve bayrağı yakanlar cumhuriyete saldırıyorlar. Cumhuriyet karşıtları, cumhuriyeti içine sindiremeyenler; şunu unutmasın ki, tek yol Atatürk ve cumhuriyettir, tek bayrakta Türk bayrağıdır. Hiçbirimizin gidecek ne başka yolu ne de başka yeri var! Cumhuriyeti anlamaya çalışalım ve onunla hep birlikte mutlu olalım. Bu ülkeyi düşmanlara bırakmaya  cumhuriyet sevdalıları olarak hiç niyetimiz yok!

Cumhuriyet, kurulduğu günden beri düşmanları tarafından hırpalanmasına rağmen Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ilkeleriyle yoluna devam ediyor. Atatürk, cumhuriyeti öyle sağlam temeller üzerine oturtmuş ki, yerli ve yabancı komplocu ve hainlerin, yobazların, liboşların, kriptoların, örgütlü cehaletlerin tüm çabalarına rağmen Türkiye Cumhuriyeti Devleti 94 yıldır ayaktadır ve yoluna devem etmektedir. Atatürk ve Cumhuriyet düşmanları boşuna uğraşmasınlar! Ne Atatürk sevgisini bu milletin gönlünden silmeye, ne de cumhuriyeti yıkmaya güçleri yeter...

Atatürk'ün cumhuriyetle ilgili sözleri:

"CUMHURİYET REJİMİ DEMEK, DEMOKRASİ SİSTEMİYLE DEVLET ŞEKLİ DEMEKTİR."

"ÇAĞDAŞ BİR CUMHURİYET KURMAK DEMEK, MİLLETİN İNSANCA YAŞAMASINI BİLMESİ, İNSANCA YAŞAMANIN NEYE BAĞLI OLDUĞUNU ÖĞRENMESİ DEMEKTİR."

 

 

 

Yazara ait son 10 makalele
İŞTE SİZE KAYNAK!
ATAMIZI SAYGIYLA ANIYORUZ...
OKUMA ÖZÜRLÜ OLDUK!
EN BÜYÜK BAYRAMIMIZI KUTLUYORUZ...
BİR NUMARALI MESELEMİZ: ÇOCUKLARIMIZ!
TEK ÇIKIŞ YOLU ATATÜRK'ÜN YOLUDUR!
ATATÜRK DÖNEMİNDE TORPİL NASIL YAPILIRDI?
GENÇLER ATATÜRK'Ü TANIMIYOR!
İKİ ÖNEMLİ SORUN!
BUGÜN NEYİMİZ VARSA 30 AĞUSTOS'A BORÇLUYUZ...
Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

46%

19.3%

15.9%

9.4%

9.4%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)