-


300 Ton Yem Bitkisi Tohumu Dağıtıldı

Dap İdaresi'nin Desteğiyle 300 Ton Yem Bitkisi Tohumu Dağıtıldı
Bu haber 27.10.2017 21:42 eklenmiş ve 790 kez görüntülenmiştir.

DAP İdaresi tarafından "Bitkisel Üretim Altyapısının Geliştirilmesi Projesi" kapsamında,  Ağrı,  Erzurum,  Kars ve  Sivas illerinde bulunan 231 çiftçiye, 13 bin 592 dekara ekilmek üzere, 300 bin kg (300 ton) tritikale tohumu dağıtıldı.

DAP İdaresi ile  Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) arasında  4 Ekim2017 tarihinde "Yem Bitkileri Üretiminin Artırılması Projesi" kapsamında imzalanan protokolle start alan tritikale dağıtımına 12 Ekim 2017 tarihinde başlandı. Proje kapsamında 300 ton tritikale tohumu  Ağrı,  Erzurum,  Kars ve  Sivas illerindeki toplam 231 çiftçiye, il ve ilçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinde gerçekleştirilen törenlerle üreticilere teslim edildi.

Silaj yapımının teşvik edilmesi amacıyla besin değeri yüksek olan tritikale tohumu dağıtılmasını destelediklerini belirten DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, 2016 yılında başlanan proje ile başarılı sonuçlar alındıkça desteklerinin devam edeceğini ifade ederek "Bu daha başlangıç. İnşallah başarılı neticeler alırız. Amacımız bölgede kaba yem yetiştiriciliğinde değişim ve dönüşümün kapısını aralamak" dedi.

Doğu Anadolu Bölgesinde hayvancılık potansiyelinin yüksek olduğuna dikkat çeken Başkan Demir, hayvancılıkta kaba yemin girdi maliyetlerinde önemli yer tuttuğuna işaret etti. Silajın hayvanlarda et ve süt verimini artırdığını ileri süren Demir, "Et meselesi ot meselesidir" dedi.

Bölgede üretilen kaba yemin yetersiz ve kalitesinin düşük olduğunu ifade eden Başkan Demir, tritikale bitkisinin bölge ekolojisine uyumlu, yüksek verimli bir yem bitkisi olduğunu söyledi. Bu sayede elde edilen verimle girdi maliyetlerinin azalacağını, kalitenin artırılarak ucuz kaba yem üretiminin elde edileceğini dile getiren Başkan Demir, "Böylece çiftçi gelirinde artış olacak ve hayvancılığı devam ettirmesi sağlanacaktır. Tritikalenin, verimlilikteki payı yüzde 25 civarında" diye konuştu.

Tritikalenin buğdayla çavdarın melezlenmesinden elde edilen bir ürün olduğunu, çiftçiye sertifikalı tritikale tohumu dağıtılıp silajı yapılarak, çiftçinin hem bu yem bitkisi hakkında bilgi sahibi olması hem de silaj yapımını öğrenerek kaliteli kaba yem üretmesi için en az 50 dekar arazisi ve 20 büyükbaş hayvanı olması şartıyla; belirlenen illerde İl/İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri tarafından uygun bulunan 231 çiftçiye toplam 13 bin 592 dekara ekilmek üzere 300 ton Ümranhanım ve  Tatlıcak çeşidi tritikale tohumu dağıtımının gerçekleştirildiğini ifade eden Başkan Demir, illere göre tohumların dağıtımıyla ilgili şunları söyledi: 

Ağrı ilinde 3 ilçede (Eleşkirt,  Tutak, Hamur) 21 çiftçiye bin 615 da alanda ekilmek üzere 35 bin 500 kg tohum,  Erzurum ilinde 8 ilçede (Aşkale,  Aziziye,  Pasinler,  Hınıs,  Karaçoban,  Horasan,  Köprüköy,  Palandöken ) 83 çiftçiye 4 bin 872 da alanda ekilmek üzere 108 bin 200 kg tohum,  Kars ilinde 4 ilçede (Selim,  Arpaçay,  Sarıkamış,  Akyaka) 44 çiftçiye 2 bin 955 da alanda ekilmek üzere 65 bin kg (65 ton)tohum ve  Sivas ilinde merkez ve 9 ilçede (Altınyayla,  Gemerek,  Gürün,  Hafik,  Kangal, Merkez,  Şarkışla,  Yıldızeli, Zara, Ulaş) 83 çiftçiye 4 bin 150 da alanda ekilmek üzere 91 bin 300 kg (91,3 ton) tohum dağıtılmıştır. Tohumların çiftçilerimize bereketli olmasını diliyorum.

KAYNAK : İHA

Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

46%

19.3%

15.9%

9.4%

9.4%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)