-


ATATÜRK VE ÇAĞDAŞLIK!


Bu haber 08.11.2017 22:51 eklenmiş ve 360 kez görüntülenmiştir.
Eyüp AYDIN

Türk Milletini önce irade, sonra halkından aldığı destek ve kararlılıkla yeniden dirilişini ve modern Türkiye’nin doğuşunu, içte ve dışta sağladığı barış ortamını, yarattığı güç ile ayakta tutup, Türkiye Cumhuriyetini bizlere emanet edenleri ve bu kahramanların en büyük önderi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ölümünün 79'uncu yıldönümünde bir kez daha minnet ve rahmetle anıyoruz…

Büyük komutan, büyük devlet adamı, reformcu, cumhuriyetçi, halk adamı, Türk ulusunun Ata’sı ebediyete intikal edeli 79 yıl oldu. Ülkenin çok zor koşullar altında bulunduğu ortamlarda Mustafa Kemal’in yaktığı meşale, dün olduğu gibi bugün de Türk ulusunun önünü aydınlatmaya devam ediyor.

Atatürk’ün ölüm yıldönümleri “yas günü” şeklinde değil, O’nun Türk ulusu için hedef gösterdiği uygarlık yolunda aldığımız mesafenin ne ölçüde gerçekleşip gerçekleşmediğinin gözden geçirileceği gün olarak değerlendirilmelidir.

Mustafa Kemal Atatürk, Türk ulusunu iki defa kurtarmıştır. Birincisi yarı sömürge durumundan tam bağımsız, onurlu bir ulus haline getirmek, ikincisi ise, “asıl mücadele bundan sonra başlıyor” diyerek atıldığı ve Türk ulusunu çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkarmak için başlattığı çağdaşlaşma reformlarıyla olmuştur.

HAYAT VE VAR OLMA MÜCADELESİ

Savaş bittikten sonra; Atatürk, büyük devrimler yaparak Türkiye’yi Avrupa ülkeleri düzeyine çıkarma gayreti içine girmiştir. Atatürk, Türk milletinin çağdaş bir toplum olmasını her şeyden önce bir hayat ve var olma mücadelesi olarak kabul etmiştir. Atatürk’ün yaşadığı dönemde gerçekleştirilen yeniliklerin bir kısmına bakıldığında hiçbir şeyin rastlantı olmadığı açıkça görülmektedir. Bu dönemde kültür sanat alanında gerçekleştirilen reformlar, çağdaş bir toplum oluşturmada kültürün temel alındığı görülmektedir. Atatürk bir konuşmasında uygarlık üzerine şöyle demiştir:

“Uygarlık yolunda yürümek ve başarıya ulaşmak hayat şartıdır. Bu yol üzerinde duralayanlar, ya da ileri değil, geri bakmak cehalet ve gafletinde bulunanlar dünya uygarlığının coşkun selleri altında boğulmaya mahkumdur.”

Ulu Önder Atatürk, Türk milletini çağdaşlık, uygarlık ve insanlık yolunda yürüyecek aydınlık bir ufuk açmıştır. Üzülerek ifade edeyim ki, cumhuriyet çocukları olarak bizler, bu yolu koruyup O’nun gösterdiği yolda yürümedik. Açtığı ufku genişletmek, ülkemizin ve insanımızın tümünü aydınlatan bir çalışma ve sürekli bir ilerleme yerine, hedefe kısa sürede ulaşabilmek için kolay ve ucuz yolları seçtik, kısır çekişmelerle, uzlaşmaz tutumlarla zaman kaybettik.

Ulu Önder Atatürk, akılcılığı bir kalkan gibi kullanarak çağdaşlaşmak için batıya yönelmiştir. Çağdaş uygarlıktaki kurumları halkın mutluluğu için ülkesine getirmiştir. Bunlar toplumsal yaşamımızın tüm alanlarında mevcut olan kurumlardır. Eğitim kurumları, hukuk, kültür ve ekonomide Atatürk çağdaşlaşmaya çok önem vermiştir. Eğitim sistemini kurmuş, modern eğitim aşamalarını gerçekleştirmiş, Türkçeye hiç uymayan Arap yazısını atmış, ortaçağ yöntemleriyle çalışan eğitim kurumlarını kapatmış, Türk ulusunun geçek tarih bilincine kavuşmasını sağlayarak, ulusal eğitimi tam olarak hayata geçirmiştir.

TÜRK KADININA EŞİTLİK

Temeli dinsel kalıplara dayanan hukuku modern yasalarla değiştirmiştir. En önemlisi bu alanda Türk kadınına erkek ile eşitlik getirmiştir. Kadın-erkek eşitliğinin hem aile içinde, hem meslek hayatında, hem de siyasal alanda gerçekleştirilmesi, çağdaşlaşma yolunda en önemli aşaması olmuştur.

Ulusal tarih bilincinin doğması, batılı düşünce ve sanatının hayatımıza girmesiyle yeni bir Türk kültürünün belireme yolu açılmıştır. Ekonomi alanında kalkınma için hem emperyalist baskılardan kurtulma yolunda başarılı mücadele verilmiş, hem yurtta sermaye birikimini sağlamak, en önemli ihtiyaçlarımızı kendi kaynaklarımızdan karşılayabilmek için devletin temel sanayi kurma yoluna gidilerek, “devletçilik” ilkesi bulunmuş ve uygulanmıştır.

Çağdaşlaşmanın mimarı olan Atatürk’ün bu konuda koyduğu ilkeler donmuş, gelişmez kalıplar değildir. O, katı bir doktrin kurmamıştır. O’nun ilkeleri aslında işleyip durduğu değerlerden çıkmıştır. Atatürkçü olan olmayan herkes, O’nun ülkemize getirdiği çağdaş anlayış ve kurumları sadece korumak değil, sürekli olarak geliştirmek ve ileriye taşımak zorundadır. Türkiye’nin önünde başta terör ve demokrasi gibi pek çok sorunları var. Bu sorunların sorumlusu ne Atatürk’tür, ne de Cumhuriyettir. Akşam yatıp, sabah kalkıp Atatürk’e ve Cumhuriyete hakaret yağdıranlar, işgaldeki hali bir kez daha hatırlasınlar… Ve şunu da unutmasınlar. Cumhuriyet kutlamalarına yasak getirildikçe, halkın Atatürk’e ve Cumhuriyete olan sevgisi çığ gibi büyüyor. Bu sevgi selinin önünde ne durabilir ki...

FARKLILIKLAR ÜLKESİ

Türkiye; farklı dinden, etnik kimlikten ve farklı siyasal görüşlerden oluşan insanların ortak yurdu olmasına rağmen “laik-dindar, bölgesel- etnik” şeklinde birbirlerine düşman haline getirildi. Ülkeyi bu duruma kim getirdi, nasıl getirdi? Bunu tartışmanın hiç kimseye bir yararı olmaz. Yapılacak iş, ülkede daha fazla gerginlik yaratmak yerine, birilerini suçlamak yerine, ülkeyi yönetenlere düşen en önemli görev; bu farklılıkları bir arada dostça yaşatmak ve düşmanlıkları ortadan kaldırmaktır. Bunun yolu da ortak noktamız Atatürk’ün en büyük eseri olan Cumhuriyete sımsıkı sarılmaktan geçer. Cumhuriyet, kökü erdeme dayalı bir idaredir. Cumhuriyet, erdemli ve namuslu insanlar yetiştirir…

 

Yazara ait son 10 makalele
İŞTE SİZE KAYNAK!
ATAMIZI SAYGIYLA ANIYORUZ...
OKUMA ÖZÜRLÜ OLDUK!
EN BÜYÜK BAYRAMIMIZI KUTLUYORUZ...
BİR NUMARALI MESELEMİZ: ÇOCUKLARIMIZ!
TEK ÇIKIŞ YOLU ATATÜRK'ÜN YOLUDUR!
ATATÜRK DÖNEMİNDE TORPİL NASIL YAPILIRDI?
GENÇLER ATATÜRK'Ü TANIMIYOR!
İKİ ÖNEMLİ SORUN!
BUGÜN NEYİMİZ VARSA 30 AĞUSTOS'A BORÇLUYUZ...
Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

46%

19.3%

15.9%

9.4%

9.4%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)