-


İBRAHİM ERKAL DADAŞ KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ AÇILDI

Erzurumlu sanatçı İbrahim Erkal’ın adını taşıyan Kültür ve Sanat Merkezi, düzenlenen törenle açıldı.
Bu haber 24.11.2017 10:33 eklenmiş ve 566 kez görüntülenmiştir.

Erzurumlu sanatçı İbrahim Erkal’ın adını taşıyan Kültür ve Sanat Merkezi, düzenlenen törenle açıldı. Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan İbrahim Erkal Dadaş Kültür ve Sanat Merkezi’nin açılışında konuşan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, “Kültür ve sanat bir milletin en önemli değeridir. Bir millet kültüre sanata ne kadar değer verirse o kadar uzun ömürlü olur. Kültürden sanattan yoksun bir milleti ayakta tutmak mümkün değildir” dedi. Erzurumlu sanatçıların isimlerinin eserlerde yaşatıldığını ifade eden Başkan Sekmen, şunları kaydetti: “Erzurumlu sanatçılarımızın isimlerini yaşatıyoruz. Ahmet Hulusi Seven abimiz vardı o da rahmetli oldu. Vefat etmeden belediyemizde bir kültür sanat bölümü oluşturduk onun ismini verdik. Yine Behçet Mahir’in adını tiyatro salonumuza verdik. Yine Sebahattin Bulut’un adını taşıyan bir sahne oluşturduk. Müzik alanında bir üstad olan Faruk Kaleli’nin adını müzik salonuna verdik ve ismini yaşatmaya gayret ediyoruz. Şimdi burada da İbrahim Erkal kardeşimizin ismini yaşatacağız. Kıymetli kardeşime Yüce Allah’tan rahmet diliyorum. Mekânı cennet olsun. Hakk’a inanan birisi olduğuna şahitlik ederim. Ben kardeşimin sözüne başlarken Hak ile başladığını bilirim. Hele hele Alvarlı Efe Hazretleri’ni anmadan geçmediğini de bilirim. Ben bu kültür merkezinin yapımında emeği geçen tüm arkadaşlarıma, meclis üyelerimize ve bürokratlarımıza huzurlarınızda teşekkürü bir borç biliyorum. Bunlar emekle meydana geliyor. Bugün insanların gelip gezdiğinde gurur duyacağı bir sanat merkezi oluşturuldu. Ve bununla kalmadı yeni bir sanat merkezi, nikâh salonu ve 1500-2000 kişinin bir anda toplanabileceği ve yemek yiyebileceği bir kültür merkezini de inşallah Yoncalık’ta hizmete açacağız. 2018 yılı bir atak yılı olacak. Şehre öyle dokunuşlar yapacağız ki bunları gören hem içerden hem dışarıdan ya bunlar nereden aklınıza geldi diyecek ve şehre olan ilgi ve alaka daha da artacak Allah’ın izniyle… İnşallah Erzurum daha güzel, güçlü, gelişmiş ve kalkınmış bir şehir olacak.”

“BAŞKAN SEKMEN SANATA VE SANATÇIYA BÜYÜK BİR EHEMMİYET VERİR”

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ünsal Kıraç da, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in sanata ve sanatçıya büyük bir önem verdiğini ifade etti. Genel Sekreter Yardımcısı Kıraç, şöyle devam etti: “Şuanda İç Anadolu Bölgesi’nden bu tarafa böyle güzel böyle anlamlı bir salon görmeniz mümkün değil. Salonumuzda şu anda 501 tane koltuk var. Her şey yenilenmiştir. 501 koltuğun dışında dışarıda yine bir cep sinemamız var. Buraya herhangi bir etkinliğe geldiğiniz zaman çocuklarınızı emanet edeceğiniz bir çocuk bahçemiz var. Fuaye salonunda gördüğünüz gibi Erzurum’la özdeşleşmiş sanatçılarımızın fotoğrafları var. İnsanlar İbrahim Erkal kardeşimizin vefatından sonra bu isim gündeme geldi diye düşünebilirler. İbrahim Erkal hayattayken bu ismin konulduğu bir gerçektir. Burada geçmişte çok sanatçımız program yaptılar çok edebiyatçımız konferans verdi. İbrahim Erkal bir Erzurum sevdalısı ve gerçekten bir dadaştı. Çünkü gurbette bile ‘Hadi gel Erzurum’a gel’ diyerek tüm herkesi Erzurum’a davet etti. İbrahim Erkal ülkemizin yetiştirdiği ender sanatçılardan biridir.” Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Rıza Kiremitci de, “Erzurum’da sanat denilince akla İbrahim Erkal gelir. Kendisini rahmetle yad ediyorum. Gerçekten gönüllerde taht kurmuş bir sanatçıdır. İbrahim Erkal bir halk sanatçısı, sanat dünyasının beyefendi bir mümessilidir. İnşallah burada nice sanatçılar nice kültür ve sanat adamları yetişecek. Burası 2 bin 400 metrekare alana sahip bir merkez. Bundan bir buçuk ay önce Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezi’ni açtık. Her gelen parmak ısırdı. Erzurum’a da o yakışırdı. Bugün de burayı hizmete açıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Emeği geçen arkadaşlara

çok teşekkür ediyorum. Yine bizi yüreklendiren bize destek veren Belediye Başkanımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“İBRAHİM ERKAL ERZURUM’UN EN BÜYÜK DEĞERİDİR”

AK Parti Erzurum İl Başkanı Mehmet Emin Öz de, “Erzurum sınır şehri olmasına rağmen kültürünü sanatını irfanını sıkı sıkıya koruyan dışarıdan destek almasına rağmen kendi içerisinde kendi rengini veren bir şehirdir” dedi. Başkan Öz, şöyle devam etti: “Erzurum bu gününü altın çağı olarak anlatacak. Özellikle Cumhuriyet döneminde değer verilmiş ama bunu taraf tutarak söylemiyorum AK Parti döneminde altın çağını yaşıyor. Bu dönemde gelen iktidarlarımız şehre çok büyük katkılar sunmuşlardır. Bugün şehrin renginin değiştiğini şehrin üzerine renk geldiğini görürsünüz. Burada Belediye Başkanımıza ve tüm çalışanlara teşekkürlerimi sunuyorum. Bu şehre verdiğimiz değerin bir sebebi var. Bu şehre Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımızın çok büyük bir bağlılığı var. Biz hafta sonu kongrelerimizi yaparken Sayın Başbakan Yardımcımız da söyledi. Erzurum’dan bahsedilince Cumhurbaşkanımızın bakışı ve gözleri başka bir hal alıyor. Büyük bir sempatiyle bakıyor bu şehre. Onun desteği arkamızda olmasaydı bu kadar yol alamazdık. Bu kadar muhteşem eseri ortaya çıkaramazdık. Onun için huzurlarınızda Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı belirtmek istiyorum. İbrahim Erkal bizim içimizden çıkmış diğer sanatçılardan farkı olan bir kişiydi. Bizim geleneğimizle modernliği uzlaştıran bir sanatçıydı İbrahim Erkal. O nedenle o kısa hayatı boyunca bir vefa örneği sergiledi. Geçmişle gelecek arasında bir bağ kurmaya çalıştı. Onun içinde bu şehir onu unutmadı ve bu kadar muhteşem bir kültür merkezine onun adı verildi. Ve bu vefalı davranışından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanıma şükranlarımı sunuyorum. Büyükşehir Belediye Başkanıma ikinci bir teşekkürü daha ifade etmek istiyorum. Dadaş Sineması bizim hatıralarımıza girmiş bir yerdi. Başkanımız sadece İbrahim Erkal’a değil bizim gibi burada hatırası olan insanlara da bir vefa örneği gösterdi. Burayı yeniden ayağı kaldırdı. Onun için kendisine çok teşekkür ediyorum.” İbrahim Erkal’ın kardeşi Abdullah Erkal de, “Sayın Belediye Başkanıma çok teşekkür ediyorum. Ayrıca emeği geçenlere de çok teşekkür ediyorum. Rahmetli, bir ozandı ve ozan olarak da Hakk’a yürüdü. Eserleri bundan 200 sene geçse bile anlaşılacak eserler. İçine girdiğimiz zaman öyle anlıyoruz çünkü o Âşık Emrah’tı. O Âşık Sümmani’ydi ve Aşık Reyhani’ydi. Bendeniz naçizane 12 yaşından beri yanındayım. Ben de emeği çoktur. Allah gani gani rahmet eylesin. Bir insanın iç dünyası farklıdır, dış dünyası farklıdır. Siz sanatçı olarak gördünüz, biz bir abi, bir baba gerçekten bir zat olarak gördük. Teslimiyet çok başka bir şey... Ben şöyle bir açıklama yaptım. Hak’tan aldın halka verdin. Halk da onu Hakk’a teslim etti. Sayın Belediye Başkanım Mehmet Sekmen’e çok teşekkür ediyorum.” Başkan Sekmen daha sonra İbrahim Erkal’ın adına dikilen fidanın beratını Abdullah Erkal’e verdi. Konuşmaların ardından İbrahim Erkal Dadaş Kültür ve Sanat Merkezi’nin açılışı yapıldı.

İBRAHİM ERKAL KİMDİR?

İbrahim Erkal 1967 yılında dünyaya gelmiştir. Daha önce bir kaç albümü olmasına rağmen asıl çıkışını Unutmayacağım albümü ve özellikle Canısı şarkısı ile gerçekleştirmiştir.

1986 yılında İstanbul Sarıyer Kalender Orduevi’nde askerlik yapmıştır. İbrahim Erkal aslen Erzurum Narman’lıdır.

Ünlü olmadan önce Ankara'da gazinolarda garsonluk yapıyor bir yandan da müzik alanında sesini duyurmaya çalışıyordu. 6 kardeşin en büyüğü olan İbrahim Erkal, 1995 yılından itibaren tanındı ve sevildi.

2003 yılında Filiz Akgün ile evlenen İbrahim Erkal’ın bu evliliğinden Dilara Hatice Erkal Elif Su Erkal ve Levent Erkal isimlerinde üç evladı vardır.

12 Nisan 2017 tarihinde evinin otoparkında baygın bulunan Erkal, beyin kanaması geçirmiş ve ameliyata alınmıştır. Bu haber başka hayranlarını olmak üzere birçok sevenini üzmüştür.

İbrahim Erkal'ın bestelediği eserleri Zara, İzzet Yıldızhan, Vahdet Vural, Zeynep, Murat Yıldız, Kader, Hülya Avşar, Metin Şentürk, İbrahim Tatlıses, Ayhan Aşan, Yudum, Ümit Yılmaz, Burhan Çaçan, Gökhan Özen, Alişan, Ceylan, Erdinç Şahin, Ferman Toprak, Mine Koşan, Soner Arıca, gibi pek çok sanatçı yorumlamıştır.

İbrahim Erkal, bir Mevlana ve Yunus aşığı olup, tasavvufla her zaman yakınen ilgilendi ve her zaman bu felsefeyi şarkılarıyla hayatına yansıttı.

Ödülleri : 

1997 - 3. Kral TV Video Müzik Ödülleri - En İyi Beste
1998 - 4. Kral TV Video Müzik Ödülleri - Arabesk - Fantezi Erkek

Albümleri : 

1993 - Tutku
1994 - Sıra Bende-Aklımdasın
1996 - Gönlünüze Talibim
1998 - Sırılsıklam
2000 - De Get Yalan Dünya
2001 - Su Gibi
2002 - Aşkname
2004 - Gönül Limanı
2006 - Yüreğinden Öpüyorum - Gülüm
2008 - Aranağme
2011 - Burnumda Tütüyorsun

Filmleri :

1996 - Canısı (Sinema)
1997 - Canısı (Dizi)
1998 - Sırılsıklam (Dizi)
2004 - Cennet Mahallesi-(Konuk Oyuncu) (Dizi)

Kitapları : 

Ben Bu Şöhreti Sevmedim
Şarkılarım 1

 

Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

47.8%

18.4%

15.2%

9.1%

9.5%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)