-


HAYATIMIZIN İÇİNDEKİ GERÇEKLER


Bu haber 29.11.2017 14:18 eklenmiş ve 757 kez görüntülenmiştir.
Burhan KAYA

Hayata dair en çok tercih ettiğimiz geleceğe atacağımız başarıların var oluşudur… Şüphesiz ki; Düşündüğümüz zaman geçmişten bugüne neler yapabildiğimiz nelere dikkat edip neleri daha ön plana almak istediğimizi düşünerek hareket ederiz. Bir kere aldığımız kararlar bizi biz yapan duygularımızdır. Yaşam boyu başarılı, kaliteli nerede nasıl davranmamız gerektiğini bilerek emin adımlar ile yürüyen nesiller olmuşuzdur.  Kaliteli hayat tarzlarımızda.7'den 77'ye birçok insan gerek kendine gerek hayat tarzına nasıl bir yön vermek istiyorsak o yolda kendimize bir simge veya bir şans ararız. Evli isek doğmuş veya doğacak çocuğumuzdan veya eşimizden o şansı bulmaya çalışırız. Gün günü, ay ayı, yıl yılı kovalarken beklenen o şans gelir çatar ve hayatımızdan dört dörtlük bir yaşam başlar.  Tatlı ve güzel anılar birbirini kovalar. Mutluluklar, neşe ve güzellikler birbirlerini izlemeye başlar. Bu süreç hep devamlılık sağlar mı?  Tabii ki hayır…

BAZEN HAYAT İNSANOĞLUNA SÜRPRİZLER DE HAZIRLAR…

İnsanoğlunun hayatındaki, huzur ve sükûnetin bazen, hiç istenmeyen nedenlerle bozulduğunu biliyor ve yaşıyoruz. Bunun “NEDEN”, “NİÇİN” ,” NASIL”  sonuçlarını sorgulamadan kararlar veriyoruz. Verilen kararlarla zaman zaman çok sıkıntılar yaşıyoruz. Acaba neden … Verilecek tek bir cevap “EGO ve KİBİR” lerimize yenik düşmemizdir.  Huzursuzluğu yaratan da yok edende insanoğlunun kendisidir. Hayatın içindeki bu sürprizleri hazırlamak tamamen kişi veya kişilere bağlı olduğu gibi, kazanım ve kayıplar konusundan dan da sonuca gidecek olanda kendileridir.

Kendi hayat felsefemize kendi yaşam standartlarımıza elit ve kaliteli bir yol çizdiğimiz zaman hayat bize daha huzurlu daha başarı dolu bir günü getirecektir. Buna daima inanıp bu yoldan ilerlememiz gerekir. İnsanoğlu aslında kendine güvenirse ve birçok zorluğun üstesinden gelebildiğine şahit olursa o saniyede kendine olan inancı ile daha çok başarı elde edip daha çok zaferlere imza atabilir.

HAYATTA ŞANS OLAYI…

Belki çocuğundan, belki evlendiği insandan veya belki bağ kurduğu ailelerden gelen huzur verici şans süreci aile ortamına her zaman huzur getirmiştir. Şansı yaratan da ve yok eden de insanoğlunun kendisidir. Ama o şansı yakalamaya meyil vermeyen “Egosu ve kibri” ile öne çıkan bu tür insanlar yenilmeye mahkumdurlar. Akıl ve fikir birliği içinde davranan kişi veya kişiler çözüm noktasında hep önde olmuşlardır. Bu yolda yakaladıkları başarıyı da kendine değil, fikir ve akıl bilirliğini yaptığı topluluğa yüklemişlerdir.

Yaşama tarzımıza ilişkin ilk önceliğimiz birliktelik, ikinci önceliğimiz farklılık olmalıdır. Birbirine zıt gelse de, bu ikisi insanın hazinesidir. Toplum olarak insanlık farklılığını oluştururuz. Kişiliğimizdeki farklılık da toplumu yönlendiren, ona ivme kazandıran ve çevremizi etkileyen özelliğimizdir. Birey diğerlerinin diktesine uymamalıdır. Kendisi yargılama ve sorgulama yeteneğine sahip olmalıdır. İnsanlık tarihi toplumsal birliktelik ve bireysel farklılık sayesinde şekillenmiştir. Her şeyi düşünüp, sorgulayarak tatbik etmeliyiz. Nefret ve biat, olumsuzluğun iki belirtisidir. Birbirinden nefret eden ve sorgulamayan insanlar yok olmaya mahkumdur. Başkalarının varlığına saygılı ve sorgulayıcı bireylerden oluşan toplumlar hedef olmalıdır. Hayatı çevremizle ve düşünerek yaşamalıyız. 

Asla Unutmayın; hayat ne kadar zor olsa bile siz başarılı, kaliteli, prensip sahibi ve güvenilir birey olursanız hayatta üstesinden gelemeyeceğiniz hiç bir zorluk olmaz ve bunun yanı sıra iş hayatınızda güvenirliliğiniz olacağı için sizlerle aynı yolda adım atmak isteyen insanlarda karşınıza çıkacaktır.

 

Burhan KAYA

29.11.2017

Yazara ait son 10 makalele
Hınıs son zamanlarda iyi yönetiliyor...
19 Ekim Muhtarlar gününüz Kutlu olsun
KARAKTERİ BELİRLEYEN DÜŞÜNCEDİR.
Üç Şehirde; “Erzurum, İstanbul, Bursa”-2-
Sayın Bülent FELEKOĞLU;
HAYATIMIZIN İÇİNDEKİ GERÇEKLER
Geride bırakılan 39 yıl anısına
Naz'ın Gerçek hayat hikayesi
Hınıs ta son yıllarda büyük değişimler yaşanıyor.
Hayatı güzelleştiren de yaşanmaz hale getiren de insanoğlunun kendisidir.
Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

47.8%

18.4%

15.2%

9.1%

9.5%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)