-


Erzurumlu sürücülerden buzlu yolda nasıl araç kullanılmalı tavsiyeleri

Yılın büyük bir bölümünü karlı ve buzlu yollarda araç kullanan Erzurumlu şoförler, kaygan zeminde nasıl araç kullanılması gerektiği hususunda tavsiyelerde bulundular.
Bu haber 03.12.2017 11:38 eklenmiş ve 534 kez görüntülenmiştir.


ERZURUM - Yılın büyük bir bölümünü karlı ve buzlu yollarda araç kullanan Erzurumlu şoförler, kaygan zeminde nasıl araç kullanılması gerektiği hususunda tavsiyelerde bulundular. 
Geceleri hava sıcaklığının eksi 20 dereceye kadar düşmesiyle yollarda buzlanmanın kaçınılmaz hale geldiği Erzurum'da, sürücüler zaman zaman zor anlar yaşıyor. Kimi sürücü kaygan zeminde drift yaparak gösteride bulunurken bazen de kazalar kaçınılmaz oluyor.
Erzurumlu şoförler karlı, buzlu yolda araba kullanırken hayat kurtaracak bazı tavsiyeler hakkında şöyle konuştular: 
"Kış lastiğiniz yoksa yola çıkmayın. Karlı ve buzlanma riskinin olduğu yollarda aracınıza ve şoförlüğünüze ne kadar güvenirseniz güvenin takip mesafesini iki hatta üç katına çıkarın. Direksiyonda ani hareketlerden kaçının. Olabildiğince yumuşak kullanın. Ani fren yapmak istemeyeceğiniz sonuçlara sebep olabilir. Freni olabildiğince yumuşak kullanın. Frene aniden sert bir şekilde basarsanız araba kızaklama diye tabir ettiğimiz biçimde kaymaya başlar ve kontrolü, hakimiyeti kaybedebilirsiniz. Sadece kendi aracınız için dikkat etmeniz yeterli değil. Sizin aracınız kışa hazır olabilir ama hazırlıksız yola çıkan sürücülerde ne yazık ki yollara çıkabiliyorlar. Bu nedenden dolayı diğer araçları aynalardan takip etmeyi unutmayın. Aracın içindeki camlarda ve aynalarda oluşan buğuyu temizlemeniz hayat kurtarıcı bir önlemdir. Arabanızın Kış bakımını yaptırdığınıza emin olun. Mutlaka araç bakımlarını yaptırın, unutmayın. Koltuğunuzu dik konuma getirin. Bu görüş mesafenizi arttıracaktır. Çünkü iyi bir görüş imkanı daha iyi bir kontrol ve hakimiyet demektir. Tali yollara yani ara yollara girmekten kaçının. Genel olarak ana yollara göre tali yollarda kar ve buzlanma riski daha fazladır. Eğer tedirgin olduysanız dörtlü yakarak sağ şeride yanaşıp yavaş ve daha dikkatli ilerleyebilirsiniz. Yoğun kar yağışında yolda kalma ihtimaline karşı aracınızda yiyecek, içecek, battaniye ve benzeri minimum gereksinimleri aracınıza mutlaka bulundurun. Köprü, viyadük ve rampalar temiz görünse bile buzlanmaya çok müsaittir. Bunu mutlaka aklınızda bulundurun. Aracı düşük devirde kullanmak her zaman daha iyi hakimiyet sağlayacaktır. Tabi ki olmazsa olmazımız emniyet kemeri kesinlikle hayat kurtarmada önemli bir rolü vardır."

Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

47.8%

18.4%

15.2%

9.1%

9.5%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)