-


"Zirvelerin şehri Erzurum" belgeselle dünyaya tanıtılacak

"Anadolu'nun kalesi" olarak nitelendirilen ve Orta Çağ'dan itibaren İran-Hint ile Orta Asya ticaretinde önemli konaklama merkezi olan Erzurum, kenti konu alan ve çekimleri 2,5 yıl süren bir belgesel aracılığıyla yurt içi ve yurt dışında tanıtılacak.
Bu haber 14.12.2017 15:27 eklenmiş ve 466 kez görüntülenmiştir.

"Anadolu'nun kalesi" olarak nitelendirilen ve Orta Çağ'dan itibaren İran-Hint ile Orta Asya ticaretinde önemli konaklama merkezi olan Erzurum, kenti konu alan ve çekimleri 2,5 yıl süren bir belgesel aracılığıyla yurt içi ve yurt dışında tanıtılacak.

Erzurum'un tanıtılması amacıyla Erzurum Büyükşehir Belediyesince desteklenen ve yönetmenliğini Halil Demirci'nin üstlendiği "Zirvelerin Şehri Erzurum Belgeseli" çekildi.

Kentin dört mevsim görüntülerinden oluşan belgeselde, bir çok medeniyetin yaşaması sayesinde açık hava müzesi haline gelen kentteki Palandöken Dağı, tabyalar, camiler, kümbetler gibi önemli alanlar görsellerle işleniyor.

Bir çok sanatçı ile bilim insanının desteği alınıp 2,5 yıl süren çekimleri için 26 bin 500 kilometre yol kat edilen belgeselin ilk yurt dışı galası, önümüzdeki günlerde İran'ın Tebriz şehrinde yapılacak.

Türkiye galası ise Ankara'da gerçekleştirilecek olan belgesel, aralık ayının sonuna doğru ulusal ve uluslararası televizyonlarda yayımlanacak.

Yönetmen Demirci, yaptığı açıklamada, belgesel ile Anadolu'nun kale şehri Erzurum'a muhteşem eser kazandırdıklarını belirterek, belgeselde kentin, bütün yönleriyle ekranlara yansıtıldığını aktardı.

Erzurum'un tarihteki önemine işaret eden Demirci, şu ifadeleri kullandı:

"Erzurum, Orta Çağ'dan itibaren, İran-Hint ve Orta Asya ticaretinin önemli bir konaklama merkezi. Palandöken Dağı'nın gölgesinde doğan Erzurum'da içinize işleyen bir şeyler var. Dağların arasında doğuya, batıya, kuzeye ve güneye giden yollar, modern Türkiye'nin bambaşka bir yüzünü gösteren Erzurum'da birleşiyor. Erzurum'un renkleri ve ışığı sizi hiç bırakmıyor, ruhunuza bahar neşesi doluyor. Erzurum'da pek çok yenilik yaşanıyor. Şehrin atmosferi burada daha nice güzel şeylerin olacağını müjdeliyor. "

Demirci, kentin adeta açık hava müzesi gibi olduğunu dile getirerek, "Erzurum, coğrafi yapısı, kaleleri, medreseleri, şehitlikleri, tabyaları, eğitim kurumları, camileri, kümbetleri, türbeleri, köprüleri, dağları, vadileri, coşkun nehirleri, göl ve şelaleleri, peri bacaları, yaban hayatı, endemik bitki örtüsüyle görsel şölen sunuyor." diye konuştu.

Kaynak : AA

 

 

Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

45.7%

19.6%

15.6%

9.5%

9.5%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)