-


Afrika’da Erzurum hasretiyle yaşıyor.

Ebubekir Efendi’nin torunları, başta dedesinin yaşadığı Erzurum olmak üzere Anadolu özlemiyle yaşıyor.
Bu haber 26.12.2017 21:21 eklenmiş ve 494 kez görüntülenmiştir.

Osmanlı Devleti’nin önemli ilim adamlarından müderris Ebubekir Efendi’nin torunu Hişam Nimetullah Efendi, ata toprağını ziyaret etmek için geldiği Erzurum’da AA’ya konuştu.

Sultan Abdülaziz döneminde İslami ilimleri öğretmek için Ümit Burnu’na gönderilen Osmanlı alimi Ebubekir Efendi’nin torunları, başta dedesinin yaşadığı Erzurum olmak üzere Anadolu özlemiyle yaşıyor. Hişam Nimetullah, “Ebubekir Efendi Erzurum’a olan hasreti yüzünden G.Afrika’daki evini ‘Erzurum Taş Konak’ olarak adlandırmış” diye konuştu.

Onlar İslamı yaymak adına hayatlarını vermiş, yerlerinden yurtlarından olmuş fedakar insanlardan sadece bir kaçı... İslamı yaymak ve hakkı tahsis etmek için gurbette yaşayıp, Güney Afrika’ya kök salmış örnek insanlar... Osmanlı’nın 32’nci padişahı Abdülaziz döneminde Müslümanlar arasındaki ihtilafları çözmek ve İslami ilimleri öğretmek için Afrika’nın güneyindeki Ümit Burnu’na gönderilen Osmanlı alimi Ebubekir Efendi’nin torunu Hişam Nimetullah Efendi, “Güney Afrika’daki son Osmanlılar” olarak bilinen ailesinin, büyük dedesinin yaşadığı başta Erzurum olmak üzere yurt özlemiyle yaşadığını söyledi.

Ebubekir Efendi’nin torunu olarak Güney Afrika’dan Erzurum’a gelen “ilk ve en yaşlı” aile üyesi olduğunu belirten Hişam Nimetullah Efendi, “Osmanlı arşivlerindeki vesikalar, Ebubekir Efendi’nin seyit olduğu, hatta seyitlik müessesesinin son temsilcisinin ailesinden olan Abdülrezzak İlmu Efendi olduğunu gösteriyor. O, Erzurum’un yetiştirdiği büyük bir müderris, alim ve şairdir. Bu sebeple Ebubekir Efendi’nin kültür mirasını korumak en çok Erzurum’a yakışır” dedi. Ailesinden gelen fertlerin bazılarının Eskişehir ve İstanbul’da yaşadığını, Güney Akrika’da kalan aile bireylerinin de büyük dedeleri Ebubekir Efendi’nin yaşadığı Erzurum ve Anadolu özlemiyle hayatını sürdürdüğünü belirten Hişam Nimetullah Efendi, büyük dedesinin önemli bir şahsiyet olduğunu vurguladı. Son zamanlarda Güney Afrika ile Türkiye arasındaki ilişkilerin iyi olduğuna işaret eden Hişam Nimetullah Efendi, “Güney Afrika milleti Türklere çok sıcak bakıyor. Çünkü Güney Afrika halkı, diğer Avrupalı milletler gibi Türkler tarafından sömürülmedi. Bu yüzden Türkleri, yardımsever milletler olarak tanıyorlar” diye konuştu.

KAYNAK : AA

Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

47.8%

18.4%

15.2%

9.1%

9.5%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)