İNSAN KALABİLMEK!


Bu haber 27.01.2018 13:49 eklenmiş ve 355 kez görüntülenmiştir.
Eyüp AYDIN

Hepimiz biliyoruz ki, insan olarak doğmak, "İnsan Olmak" için yeterli değildir. Ne yazık ki insan doğmuş olmak, bizleri insan yapmıyor. Bakın çevremiz, insan olmaktan çok uzaklarda kalmış nice sözde insan geçinenlerle doludur...

"İnsan Olmak" nedir? İnsan olduğunun ve bunun ne anlama geldiğinin farkında olmaktır. İnsan olmak, Allah’ın onu nasıl bir varlık olarak yarattığını idrak etmekle başlar.

İnsan önce kendi değerinin, yapabileceklerinin ve sahip olduklarının ne kadar değerli olduğunun farkında olmalıdır. Daha sonra yaşadığı çevrenin, ait olduğu ailenin ve yaşadığı ülkenin gerçeklerinin farkında olmalıdır.

"İnsan Olmak" için, öncelikle, gerek meslek, gerekse sosyal yaşamda, yasalara ve toplumsal kurallara uymak, dürüst, saygın ve namuslu bir yaşam tarzı sürdürebilmek akla gelen ilk şartıdır.

"İnsan Olmak", ne sıradan bir şey, ne de olağanüstü bir varlık olmaktır. Yalnız ve yalnız sahip olduğu insancıl potansiyelin farkında olmak, bunu çevresine tüm insanlara ve insanlığa yansıtmak durumunda olduğuna inanmaktır...

"İnsan Olmak", öncelikle Yüce Yaradan'ın insanoğluna ayrıcalıklı bir varlık olarak sunduğu aklı, zekayı, algılama gücünü en doğru şekilde kullanmakla; anlayışla, sevgiyle, hoşgörüyle, şefkatle, merhametle ve özellikle sarsılmaz terazi olan vicdan ve adaletle mümkün olur. Vicdan, insanı insan yapar...

Günümüz koşullarında evet zor bir şeydir insan olabilmek ve insan kalabilmek. Dürüstlüğün prim yapmadığı, her şeyin kokuşmuş bir çark içinde döndüğü bu düzende insan gibi insan olmakta, öyle kalabilmekte zor iştir. İnsan yaradılışı itibariyle hep kolayı seçer ve farkında olmadan insanlığından her geçen gün bir parça kaybeder.

Evet... gerçek anlamı ile "insan Olmak" derken, çevreme, topluma, dünyaya şöyle bir göz atıyorum. İnsanoğlu bugüne kadar hep öldürmüş, katletmiş, yakmış, yıkmış, kandırmış, soymuş, hak yemiş, ezmiş, baskı yapmış ve zulmetmiş. Bugün hala bunları yapmaya devam ediyor.

Hem de bunları yaparken, öyle güzel sözlerle, öyle süslü deyimlerle, öyle cilalı anlatımlarla yapıyor ki, tüm bu yaptıklarını adeta çok asil, insancıl ve masumane uygulamalarmış gibi etraflarına sunmaktan geri kalmıyor.

"İnsan Olmak", dünyanın barış içinde yaşamasını ilke edinmek, özgürlük. uğruna yapılan savaşlar dışındaki tüm savaşları cinayet olarak kabul etmektir.

Düşünmelidir insan, sorgulamalıdır, araştırmalıdır, sorular sormalı ve cevapları bulmak için her kaynağı incelemelidir "İnsan olmak."

"İnsan Olmak", iyilik-güzellik- doğruluk- sevgi ve hoşgörü değerleri için savaşabilecek bilgiye sahip olmaktır.

Güven duyulabilecek kişiliğe... Mutlu edebilecek bir yüreğe... Bunların hepsini yapabilecek bir SEVGİYE sahip olmaktır...

Vicdanı özgür kuşaklar yetiştirmek; bu kuşaklar içinde yer almaktır...

Çağını anlamak, çağının gerisinde kalmamaktır...

Geçmişle bugünün doğru sentezini yapabilmek, geleceği bugünden görebilmektir...

"İnsan Olmak" aynı zamanda, karşımızdaki bireylerin kara günlerinde, sıkıntılarında, acılarında, ıstıraplarında, açmazlarında, yokluklarında hiçbir özel davete gerek görmeksizin hemen yanında, yanı başında olmaya kendini adamış olmaktır.

Aslında çok derin ve karmaşık olan insan olmak kavramının pek çok çarpıcı örnekle altı çizilebilir. Ancak yaşamın içinde dehşete düşüren, trajikomik, insan olan herkesin yüreğini burkan, içini acıtan o kadar çok olayı okuyor, izliyor, görüyor ve yaşıyoruz ki, bu konuda bir veya bir kaç örnekle yetinmek mümkün değildir.

İnsan; devlet katında yüksek makamlara gelebilir, varlıklı olabilir, hatta her şey olabilir, ama önemli olan insan kalabilmek! Ve Allah; kendini insan zannedip de her türlü kötülüğün müsebbibi olan bütün insanlığa akıl, fikir, izan ve vicdan nasip etsin, kalplerinde ki mühürleri kaldırsın ve onları gerçekten insan olma onuru ile taçlandırsın….

 

Yazara ait son 10 makalele
TÜRKİYE'DE CAN KAYBININ YAŞANDIĞI TREN KAZALARI...
17 YILDA HANGİ SORUN ÇÖZÜLDÜ?
HATALAR ZİNCİRİ...
HATALARDAN DERS ALINMIYOR!
ÖĞRETMENLER GÜNÜ...
İŞTE SİZE KAYNAK!
ATAMIZI SAYGIYLA ANIYORUZ...
OKUMA ÖZÜRLÜ OLDUK!
EN BÜYÜK BAYRAMIMIZI KUTLUYORUZ...
BİR NUMARALI MESELEMİZ: ÇOCUKLARIMIZ!
Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

47.7%

18.6%

15.3%

9%

9.4%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)