Etü Erzurum Tarihine Işık Tutuyor

Erzurum’un düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılı münasebetiyle Erzurum Teknik Üniversitesi tarafından yapılacak programların ilki olan Erzurum Şehir Haritası tanıtım sunumu, protokolün katılımlarıyla rektörlük binasında gerçekleşti.
Bu haber 20.02.2018 15:32 eklenmiş ve 357 kez görüntülenmiştir.

Erzurum’un düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılı münasebetiyle Erzurum Teknik Üniversitesi tarafından yapılacak programların ilki olan Erzurum Şehir Haritası tanıtım sunumu, protokolün katılımlarıyla rektörlük binasında gerçekleşti.
Erzurum Teknik Üniversitesi Tarih bölümü başkanı, aynı zamanda Erzurum Şehir Arşivi kurucularından Prof. Dr. Murat Küçükuğurlu ve araştırmacı Murat Türker Tüfekçi’nin yoğun çalışmalarıyla hazırlanan Osmanlı döneminden günümüze 400 yıllık Erzurum Şehir Haritasının tanıtım sunumu yapıldı.
Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörlük binası toplantı salonunda gerçekleşen programa Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muammer Yaylalı, Atatürk Üniversitesi Rektörü Ömer Çomaklı, Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Feridun Fazıl Özsoy ve gazeteci Mehmet Şener’in yanı sıra çok sayıda basın mensubu ve konuk katıldı.
400 YILLIK KAYIP TARİH GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR
Prof. Dr. Murat Küçükuğurlu yaptığı sunumda Erzurum Şehir Haritasının kentin 400 yıllık geçmişine ışık tutan bir çalışma olduğunu ifade etti. Yaşanan savaşlar, doğal afetler ve geçmiş dönem imar çalışmaları nedeniyle kent tarihinin önemli bir bölümünün neredeyse yok olduğunu, yapılan çalışmayla kaybolmaya yüz tutmuş bu değerlerimiz gün yüzüne çıkarılmaya başlandığını sözlerine ekledi.
Prof. Dr. Küçükuğurlu sunumunda; Türkiye’de bir ilk olan bu harita, Çaldıran zaferi sonrası başlayan 400 yıllık Osmanlı hakimiyeti süresince (1918’e kadar) Erzurum’da var olup konumları tespit edilebilen tüm yer ve mekanları, kronolojik sıra gözetilmeksizin, bir arada göstermektedir. Harita, Erzurum tarihine ilişkin şimdiye kadar bilinmeyen pek çok gerçeği ortaya çıkarmıştır. Örneğin Erzurum’da var olan 8 konsolosluğun yerleri haritada belirlenmiştir. Haritada ayrıca 72 cami ve mescit, 44 medrese, 18 hamam, 62 han, 50 çarşı-pazar, 45 imalathane, 21 değirmen, 33 okul, onlarca kabristan ve benzeri yapı ve mekanın isimleri tespit edilmiş ve yerleri gösterilmiştir ifadelerini kullandı.
Yapılan sunumun ardından Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muammer Yaylalı, konuklarına Erzurum Şehir Haritası hediye etti. Program, hatıra fotoğrafı çekiminin ardından sora erdi.

Kaynak : İHA

Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

47.7%

18.6%

15.3%

9%

9.4%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)