-


KARAKTERİ BELİRLEYEN DÜŞÜNCEDİR.


Bu haber 08.05.2018 13:47 eklenmiş ve 781 kez görüntülenmiştir.
Burhan KAYA

İnsan ne düşünüyorsa odur” düşüncesi, yalnızca insanın varoluş gerçeği açıklamakla kalmaz, aynı zamanda hayatındaki her durum ve her koşulu anlamaya da olanak kılar. İnsan kelimenin anlamı ile düşündüğü şeydir, düşüncelerinin tamamı onun karakterini belirler.

Nasıl ki bir bitkinin yeşermesini sağlayana tohumdur ve tohumsuz bitki düşünülemez ise, aynı şekilde insan eylemlerini yeşerten de gizli düşünce tohumlarıdır. Ve bunlar olmadan eylemler ortaya çıkmaz. Eylem düşünce filizidir. Neşe ve keder onun meyveleridir, bu yüzde insan kendi çiftliğinde yetiştirdiği tatlı ve acı meyveleri toplamak zorundadır.   

Asil ve ulvi bir karakter lütuf değildir

İnsanın gelişimini sağlayan bir yaşam şekli vardır; öyle ki insan rastgele oluşmuş bir varlık değildir. “Neden ve sonuç”, tıpkı “somut ve maddi” dünyasında olduğu gibi gizli düşünce aleminde de kesindir. Ve herhangi bir sapmaya uğramaz. Asil ve ulvi bir karakter lütuf değildir ya da şans eseri oluşmaz; ancak, doğru düşünmede sürekli bir çapayla uzun süreli iyi düşüncelerin bir bileşkesi olarak doğar. Adi ve kötü bir karakterde, aynı şekilde sürekli olarak benimsenen alçakça düşüncelerin bir neticecesinde ortaya çıkar.

İnsan Bilgi Tapınağının kapısını aralayabilir.

Eğer düşüncelerini izler, denetler ve değiştirirse, etkilerini kendinin ve başkalarının üzerinde görmeye çalışırsa, sabırla tecrübe ederek ve araştırarak “neden ve sonuç” arasında bağlantı kurarsa, her bir deneyimini anlayış, bilgelik, güç olan kendi öz bilgisini elde etmede bir araç olarak en önemsiz, sıradan olaylarda yararlanmak için kullanırsa, hedefinden de şaşmaz. Bu doğrultuda hiçbir şeyde olmadığı kadar mutlak bir kural vardır ki “ İnsan aradığını bulur ve çaldığı kapı yüzüne kapanmaz”. Yalnızca sabır, uygulama ve daimî ısrarcılık ile insan Bilgi Tapınağının kapısını aralayabilir.

Bir güç, zeka ve sevgi varlığı ve kendi düşüncelerinin efendisi olarak insan her duruma göre anahtarı kendi elinde tutar ve istediğini elde edebilmek için değişimi ve yaşamsal gücü kendi içinde barındırır.

İnsan en güçsüz ve en umarsız halde bile her zaman efendidir.

İnsan en güçsüz ve en umarsız halde bile her zaman efendidir; ancak, güçsüzlüğünde ve düşkünlüğünde “evini” yöneten akılsız bir efendiden farksız olur. Bunun bilinciyle enerjisini zekice yararlı düşüncelere yönlendiren ve faydalı seçeneklere kullanan akılı ve “efendi insan” olarak görülür.

İnsanı olgunlaştıran da hamlaştıran da kendisidir; düşünce cephaneliğinde kendi kendisini yok ettiği silahları üretir; aynı zaman da kendisine mutluluk, huzur ve güç bulacağı cennet evlerini inşaat etmek için alet icat eder. İnsanoğlu düşüncelerini doğru seçerek ve yerinde uygulayarak mükemmelliğe ulaşır; düşüncelerini kötüye kullanarak ve yanlış yerlerde uygulayarak hayvanlardan bile alt seviyelere düşer. Bu iki uç arasındaki her şey karakterinin aşamalarıdır. Ve insanoğlu hem bunun yaratıcısı ve hem de efendisidir.

Hayatı boyunca öz denetim ve arınmayı en az bir kez tecrübe eden herkes, şartların düşünceyle şekillendiğini bilir. Çünkü kendi şartlarına bağlı değişimin değişen zihinsel durumuyla doğru orantılı olduğunun farkındadır. Bu yüzden, insan istekli bir şekilde kendi karakterindeki kusurları iyileştirdiği, hızlı ve kayda değer bir ilerleme gösterdiği zaman cilveleriyle baş edebilir.

Acı çekmek her zaman belli bir açıdan yanlış düşünmenin sonucudur.

Acı çekmek her zaman belli bir açıdan yanlış düşünmenin sonucudur. İnsan kendisiyle ve varlığının yasasıyla uygun içerisinde olmadığı sürece bu sonuç kendini gösterir. Acı çekmenin tek ve gerçek avantajı gereksiz ve kötü olan her şeyi artırarak ve yakarak yok etmesidir. Bir insanı acı çekmesine neden olan şartları yaratan, kendi zihinsel uyumsuzluğudur.

Bir insan kendi halinden şikâyet edip küfretmeyi bıraktığında insan olmaya ve hayatını düzenleyen gizli adaleti aramaya başlar. Ve bu düzenleyici etmeni aklında tuttuğu sürece, başkaları suçlamaktan vaz geçer ve kendisini güçlü ve asil düşüncelerle geliştirir; içindeki güçleri ve imkanları keşfederek şartlara karşı gelmeyi bırakıp, onların hızlı gelişimin sürdürmek için kendi yararına kullanmaya başlar.

SONUÇ ;

Altın ve elmas nasıl ki fazla araştırma ve teknik bilgi ile bulunuyorsa, aynı şekilde insan ruhundaki cevhere ulaşmak için daha derinleri kazdıkça kendi varlığı ile bağlantılı her türlü gerçeği bulabiliyor.

İnsan sevgisiyle saygıyı alır. Nefreti ile yalnız kalır. Karakteri ile çevre alır. Ego ve kibri ile kayıpları oynar. Canlı ve içten gelen gülüşü ile sıcak bir bakış ve kucak kazanır. Attığı veya atacağı her önemli adım, onu başarıyla buluşturur. Kazanç ve kayıplar konusunda hep kazanır. Konuşma dilini kullanırken, ona canlı ve uyumlu mimikleri hep eşlik eder. İkna kabiliyeti en üste seviyelerde seyreder. Aile merkezinde yer alırken toplumun ve ailenin bütün kurallarına dikkat eder.

İnsan düşüncelerinin efendisi, karakterinin kalıpçısı, çevrenin, şartların ve kaderinin yaratıcısı ve şekillendiricisidir.

Burhan KAYA

08.05.2018

Yazara ait son 10 makalele
“Hınıs İl Olmalı” için 52 yıl önce başlatılan bir çalışma…
30 yılı geçkin bitirilemeyen Başköy Barajın kaderi.
Muhtar adaylarına önemli uyarılar....
Hınıs son zamanlarda iyi yönetiliyor...
19 Ekim Muhtarlar gününüz Kutlu olsun
KARAKTERİ BELİRLEYEN DÜŞÜNCEDİR.
Üç Şehirde; “Erzurum, İstanbul, Bursa”-2-
Sayın Bülent FELEKOĞLU;
HAYATIMIZIN İÇİNDEKİ GERÇEKLER
Geride bırakılan 39 yıl anısına
Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs Belediye Başkanlığını hangi partili aday kazanacak?


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)