-


Hınıs'ın Tarihi

Hınıs İlçesinin tarihi kesin olmamakla beraber İlçenin Kuruluş tarihi M. Ö. 1400 Yılına dayanmaktadır.
Bu haber 30.10.2008 12:41:20 eklenmiş ve 10699 kez görüntülenmiştir.

Kuruluşunun antik çağlara kadar uzandığı tahmin edilen ilçenin, kesin olarak hangi tarihte kurulduğu bilinmemektedir. Bazı kaynaklara göre  M.Ö. 1400 ’lü yıllarda  kurulduğu tahmin  edilen ilçenin İlkçağlarda Anadolu’nun gözde yerleşim birimlerinden biri olduğu, özellikle Urartu’lar döneminde parlak bir uygarlık geçirdiği ele geçen tarihi buluntulardan anlaşılmaktadır.

M.Ö 600 lü yıllar da , Kimmer’ler ve İskitler tarafından akınlarla siyasi güçleri yok edilerek   tarih sahnesinden silinen Urartu Devletinin bütün toprakları, ilçe toprakları ile birlikte Med’ lerin eline geçmiştir.  M.S. uzun süre İranlı’ların hâkimiyetinde kalan ilçe daha sonra Bizanslıların eline geçmiştir.

Bir dönem Saltuklular’ ın  hakimiyetinde kalan ilçe, Ahmet Yesevi dergahının ışık yüzlü alperenlerince içten fethedilerek Türk ili haline getirilmiş, 1071 yılında Selçuklu Sultanı Alpaslan’ın Malazgirt savaşını kazanması ile resmen  bir Türk yurdu olmuştur. Daha sonra tekrar İranlıların eline geçen şehir, Osmanlı İmparatorluğunun büyüme döneminde Anadolu Birliği sağlandıktan sonra tekrar Türk hâkimiyetine geçmiştir.

Hınıs ilçesi Saltuklu, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde çevrenin en önemli yerleşim merkezlerinden biridir. Osmanlı idaresi teşkilatında Hınıs ilçesi Erzurum eyaletinde bir sancaktı.  O dönemde ‘’HINIS KAZASI’’ şimdiki  Karayazı, Tekman, Kara çoban, Köprü köy  ve Hınıs ilçesinin tamamını  kapsamaktaydı.

Birinci dünya savaşı yıllarında kısa bir süre Rus işgalinde kalan ilçemiz 14 Mart 1918 de tekrar vatan topraklarına katılmıştır. 

Hınıs medeniyetler tarihinde önemli bir yere sahip olan ulusların bıraktığı tarihi eserlere sahip bir ilçedir.

Hınıs'ın eski yeri bugün parçalanmış bir vadi görünümündeki derenin batısında yer alan kaledir.

Yorum Yaz - Yorumlar
kaan bahadır 08.11.2013 00:39:20
Merhabalar, Ankara'da yaşıyorum ancak baba tarafım Erzurumludur. Büyük babam yanılmıyorsam 1950 lerin başında Hınıs'ta posta müdürü olarak görev yapmış. Babamın ve amcalarımın en güzel çocukluk anıları o döneme aittir. Maalesef büyükbabamı ve babamı kaybettiğimiz için detaylı olarak adres veremiyorum. Ancak o dönemde hem postane hem de PTT lojmanı olarak hizmet veren iki katlı taş bir binada ikamet etmişler bir kaç sene. Ben bu yaz Hınıs'ı görmek ve babamın anlattığı yerleri dünya gözüyle bir kez görmek istiyorum. Ancak özellikle o yapıyı çok merak ediyorum. Hala duruyor ise görmeyi çok arzu ederim. Bu konuda sizden yardım rica ediyorum. 1950 lerde PTT binası olarak kullanılan yapıyı bileniniz varsa bana hala durup durmadığını söyleyebilir mi? Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. En samimi sevgi ve hörmetlerimle. Kaan Bahadır
kamil kurt 07.07.2012 01:07:28
ben samsunluyum ama neslimin erzurum hınıstan geldiği söylenir araştırmalarım doğrultusunda atalarıma kervancıoğlu derlermiş bu konuda malumatı ollan tütfen bildirsin ben bu sayfadan göreyim teşekkür ederim
muammer bülükyıldız 13.11.2008 11:21:52
sitenis çok güzel ama biraz resim olsa cok güzel olacak hınıs/sarlı mahallesi
YÖNETİMDEN YANIT:
Değerli arkadaşım, çok güzel söyliyorsun, ve tesbitinden de çok haklısın ama sizin gibi duyarlı insanların Hınıs ve hınıs la ilgili resimleri çekerek siteye gönderirse kaynak olarak adınıza yayınlanır. Bunu da senin gibi sağduyulu hemşerimden istiyorum.Gönderirsen çok sevinirim. Sevgi ve sayggı ile kal.
Toplam 3 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

45.9%

21.4%

17.5%

9.5%

5.7%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)