ANALİZ


Bu haber 1/24/2011 1:03:18 AM eklenmiş ve 4065 kez görüntülenmiştir.

    Koşulsuz bana göre canlılar içerisinde en vahşi canlı yine insandır. Yaşamasını bilen bir varlık yaşatmasını da bilmelidir. Yada imar ettiğini zan edip yıktıklarını da görmelidir.  Oysaki    İnsanlar .Dünyayı anlamak ve denetlemek için bilim ve teknolojiyi geliştirdiler. Bu defa dünya savaşlar oyunun arenası haline getirilmişlerdir. Nice canlıyı öldürüp ekolojik dengeyi tahrip etmişlerdir uzayan giden bu boyuttan çıkıp Hınıs la ilgili toplumsal dayanışmanın neden kısırlaştığına Hınıs ilçesine neden fayda sağlayamadığımıza. gelelim

  

   Monitörümde Hınıs resimlerini izlerken gelişmişlik  saydığımız bu çağlarda çok geniş kitle zarafeti içerisinde sayısız bir çok hemşerimiz yada Hınıs tan her yolu geçenin bu kültür sitelerinde emekle beraber izlenim ve yorum katkılarıyla bir varoluş direnişini perçinleştirmiştir. Geriye kalan içini doldurmak

 

    Hal böyle olunca tüm sitelerde editör arkadaşlar köşelerine bir şeyler  taşıyarak sitelerine destek verme telaşı ile beraber amansız bir uğraş içerisine düşmüştür.

  

    Taktir edilecek bir çok arkadaş bu işin ciddiyetini yakışır emeklerini sergilerken farklı duruşların farklı kazanımları görmek her Hınıs lı gibi beni de gururlandırıyor.Birde istismar yanlısı zati şahaneler olmasa.

 

    Ne acıdır ki Hınıs uzun zamandır birçok değer ve renklerinden uzak kalmıştır. Tam bu yabancılaşmayı ve hasreti bitirmek için bir şeyler yapılsa mutlak ama mutlak eksiksiz hemen zati şahaneler orda beliri veriyorlar.

 

   Geçmişte olduğu gibi çünkü bunlar şahanedirler.Erişilmezlerdendirler güzelliklerinden ve  zarafetlerden sık,sık söz ederler ama çözümlerde yer almadıklarından probleminde parçası olurlar .

 

   Hal böyle olunca gelişmişlik saydığımız bu yolda yani Hınıs kültürel değer ve toplumsal barış çizgilerinden nasıl saptığını fark etmemek ahmakça olur.

 

   Acı gerçeklerimizi unutarak her bir köşede aklımıza gelen her düzeyde eleştiri yarışına girmektense yapıcı alanlarda toplanmamız gerçeği net ve açıktır.

 

   Belki Hınıs için  daha çok önemli sorunların el alınmasında ki çabalara önem vermemiz en hayırlısı olacaktır.bu analiz üzerine mevcut sitelerdeki eksiklikler de göze çarpmıyor değil sitelerdeki amaç ve vizyon belirsizliği üzere makale ve şiir yada siyaset en ileri gitmiyor

   Hınıs ve köylerimizi sadece kültür dayanışması ile sınırlı kılınırsa sanırım birçok kişi bu durumdan bıkmıştır yada sömürüldüğünü his etmekte.Örnek vermek gerekirse dernek aidatları gibi

    Nedeni ise yaşanan ekonomik sorunların tek başına üstesinden gelemeyen bireylerin artık bu yolda atılacak adımların birazda ekonomik kalkınma çözümleri ile varlık göstermelerini işaret etmekte.

    Sanırım en doğal en haklı talep olsa gerek çünkü günümüzde gelişen sosyal birliktelikler kültür aktivitelerinden öte ileri gitmiyor Ceplere bir şey koymuyor aksine cepten çıkarıyor hal böyle oldukça sosyal dayanışma adına yapılan birliktelikler sosyal boşluk olarak şekil değiştiriyor .

   Analize bu  boyuta bakıldığında birey kendi alnında bir şey ifade etmediği açıktır.Ama ne var ki bireyler toplumunda vazgeçilmez parçalarıdır. 

   Bu parçalar bir araya gelir aileyi sonra küme topluluklar oluşturur. Küme topluluklarda büyür toplumları oluşturur.

    Bu tablodan bakıldığında her birey farklı bir zekaya farklı düşünceye sahiptir insanlık tarihinden buyana sayısız dünyayı iyi yönetmek için çeşitli kuramlar geliştirilmiştir   .

    Nice filozoflar kafa yormuştur adil olan düşünce bir türlü dünyada tek başına hakim olamamıştır. Uğruna savaşlar olmuş insanlar ölmüş ama yinede tek başına hakim kılınamamıştır.

   Neden çünkü  Karşıtlıkları kullanarak gerçekleştirilen akıl yürütme biçimidir. Anlayışta fikirler, gerçek anlamına geldiklerinden oluş ve değişim kavramları bu noktada  anlayışın temel kavramları olarak belirirler. Ama bu defa karşı düşünceye yaşama hakı vermezler. Aksi tezler oluşturarak yok etmesine zemin oluştururlar. Örnek verecek olursak akla kara gibi.

    Her ne hikmetse bu durum için ne ilçemizden bir ekonomik çözüm önerisi var nede metropollerden yaşayan Hınıslılardan

    Analizin bu boyutunda üzerimize düşen göreve gelirsek sanırım hayırlısı da bu olacaktır.

    Öncelikle iyi bir bal yapan arı bulmak gerekir. Sonra arıya hizmet etmek gerekir. Hizmet ederken balın kıymetini ve değerini yarınlara anlatmak gerekir. 

    Oysaki Hınıslı olarak yaşadığımız bu topraklarda bu kadar yazar çizer dostlardan bunu da dilememek ahmakça olur.

    Bölgemizde hayvancılıkla ilgili son durumun hepinizin bildiği gibi yok olmaya yüz tutmuş oysaki geliştirmek elimizde olan durum.Tarım keza öyle.Bilinçli ve ne yapacağını bilen bir çiftçi geliştirmek de elimizde.

    Günümüzde birçok çiftçi kendi varlıklarını kendi içerisinde yetiştirmiş olduğu uzman arkadaşlardan destek alarak ekonomik sorunlarını çözerek başarılarına başarı katmakta. İşe bu boyuttan bakıldığında dayanışmadan ne kadar uzaklaştığımız açıktır .

    Çözüm önerilerimiz Hınıs için seferber etmemiz gereği dün masada durduğu gibi bugünde acil çözüm bekleyen sorunların başında gelmekte.hal böyle olunca üreten bir toplum özlemi suya düşerken tüketmeye devam etmekteyiz

    Bu gelişmeler karşısında birkaç örnekle destelemek gerekirse Van iklim olarak ilçemizden büyük bir farkı olmamasına rağmen başarılı birkaç iş adamının sayesinde farklı çözümler götürerek başarı sağlamıştırlar.Örnek SANEN keçi türünün maliyetin on katından fazla sahibine gelir sağladığını gören .

   Vanlı hemşerilerimiz. Van da hemen bir çiftlik kurup hem süt,keçi peyniri hem damızlık üretimi ile iyi bir pazar elde etmiştir. Keza deve kuşu gibi yada aktarcılara satılacak şifalı bitkiler gibi yada antik dokumacılığı canlandırarak yapılacak işin bilincini oluşturarak hem Pazar hem düşük maliyet hem de tedarik desteği sunarak işlerini kolaylaştırmak hepimizin görevi olsa gerek. 

   Unutmadan bu çalışmalar sürerken gelişmiş çiftçiler kolektif birlikteliklerini kah memleketlerinde kah metropollerde kooperatif çatısı altında hem teşvik hem de destek alarak ciddi projelere imza atmaktadırlar bu başarılar sonucu göç etmişleri geri kazandırırken göç edenlerinde önü engellenmiştir.

   Görüldüğü gibi bir il ile ilçe kıyaslandığında bizlerin daha şanslı olduğu açıktır avantajlarımızı masaya koymak ve düşünmek gerekir ön yargıları kırarak hem kendimiz için hem de hemşerilerimiz için fayda sağlayacağımız kanısındayım Sevgilerimle    

 

    MÜMTAZ TARĞAY

Yazara ait son 10 makalele
‪Üniversitedeki kavga sandığınızdan büyük!
NEYİ YASAKLIYORUZ.
Büyük Operasyon
SOSYAL ADALET.
DÜNYADA MODERNİZM
ANALİZ
BİR HÜZÜN TÜRKÜSÜ
BİR HÜZÜN HİKAYESİ KAZANCI BEDİH YOLUK
MEMLEKETİMDE 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
SOSYAL ADALET
Yorum Yaz - Yorumlar
KUMRU 15.04.2011 19:30:36
Sayın değerli Mümtaza ağabeyciğim yüreğinize sağlık çok güzel konulara değinmişsiniz yazınızda belirttiğiniz gibi birlik beraberlik çok önemli sizin gibi değerli hınısınsesi sitesi.comun yazarları bu sorunları sürekli dile getirdiği sürece birlik ve beraberliğin sağlanacağına inanıyorum başarılı yazılarınızın devamını diliyorum saygılarımla
AKINTARGAY 06.02.2011 17:37:30
degerli mümtaz abi analiz başlıklı yazını çok beyenerek okudum gerçekten hınıs gelişimi için her hınıslının bir şeyler yapması gerektiği kanisındayım sevgilerimle ..
eren 06.02.2011 17:25:21
değerli abim mümtaz bey yazınızı okudum çok beğendim gerçek anlamda insalığın geldiği durma parmak basmışsınız yazılarınızın devamanı dilerim sevgilerimle
eser 02.02.2011 10:39:28
Mümtaz bey analiz yazınızı okuyunca bir daha anladımki bir birimizden ne kadar kopuk olduğumuzu .Sizinde belirtiğiniz gibi  insanlar isterse çok  ortak işi başarırlar dedim ya isterlerse  nedense bu birliktelik Hınıs halkına uğramamış umut ediyorumki bundan sonra belki bir değişikler olur Hınısta ortak çalışmar olur.
misafir 30.01.2011 15:00:54
Analizi gerçekleri görüp örnekler  vererek yorumlamışsınız bu analizi her Hınıs sevdalısının okuması gerekir.Belki bu araştırmanız  bir itici güç olur birliktelik  ve berabelik açısından düşünüyorum  birde geriye dönüp baktığımda bakıyorumki bizde laf üretmek çok fakat iş yapmak yok  allah sonumuzu hayıra çevirsin...
mehmetkaya 25.01.2011 20:12:54

Değerli  mümtaz  başta  yaptığınız analizleri  o kadar  sade bir dile kalem almışsınınki  size katılmamak elden değil  ekonomi ve sosyal  taleplerin  işlenişi doğru işleyiş içerisinde yapıldı mı  güzel  bir sonuç elden edilir diye düşünürüm. Yeter ki istek olsun kaleminize sağlık  saygılarım

Mehmet

 

Burhan KAYA 24.01.2011 22:43:46

Değerli dostum Mümtaz Bey ; yazını okurken, Kadim Beyin dediği gibi, tüm duyarlı Hınıs lıların senin parmak bastığın yaraya onlarında basmasını isterdim.Bizler kitlesel anlamdan hiç bir şey ifade etmiyoruz. Eğer ifade etmiş olsaydık. Hınıs ve köylülerimizin ekonomisi daha farklı  bir ortama taşırdık..

Unutmıyalım ki, bir milleti millet yapan ve o milleti diğer milletler arasında özgür, bağımsız ve kuvvetli yapan kendilerine özgü yöresel veya genel yaşamsal bağları ile birlikte inançlarıdır.

Bu bağlar ve inançlar toplumlara ve milletlere göre  değişiklik göstersede, bunların temel yapısında kültürel yapılarla birlikte ekonomik bağlar da yer alır.Önemli olan bu bağlarla birlikte temel kavramları oluşturan diğer tamamlayıcı bağlarla sıkıca kenetlenmemizdir..Ama her nedense biz Hınıslılar olarak Hınısın bizlerden istediğini yerine getiremiyoruz.

Tüm Hınıs lılar derki ben Hınıs sevdalısıyım ... Ama her nedense icraata gelince sevdalı gider.......çözümsüzler gelir.

Yıllardan beri HINIS ı yönetenlere bir bakın, gördüğünüz manzara hiç bir zaman iç açıcı olmamıştır. Son zamanlarda yapılan yatırımlar devlet yatırımın dışında yaplan yatırımlar değildir.. Gelen yöneticiler ya Şıh sülalesinden yada ağa sülalesinden ... Kendilerine göre yönetmişler ....Yorumu sizlere bırakıyorum... Onun için Değerli dostum;  seni ve beni anlıyan çok az kişi çıkar onların sayısıda bellidir..

Saygı ve sevgilerimle

Burhan KAYA

kadim 24.01.2011 09:40:51
 Ah ah ah candostum yazını okuyunca ne kadar bir Hınıs sevdalısı ruhuyla bağdaşdığını  anlamamak mümkün değildir öğle kanıyan yaralara değinmişsinki anlatamam . Aslında görünümde Hınıs adına hizmet eden gerek  siteler gerekse sivilkitle örgütleri dediğimiz derneklerimizin asıl düşüncelerini paylaşmışsın dedim ya düşüncelerimizi, malesef sadece düşüncelerde kalıyor ne yazikki bir adım ileriye gidemiyoruz çünkü bir birimize karşı samimi değiliz az olsun benim olsun mantığıyla  hareket ettiğimiz müdetçe yerimizden saymaya mahküm  kalıyoruz oysa sizinde belirtiğiniz gibi çok yapılması gereken  ortak çalışmalar var ama bizler ortak bir çalışmadan  nedense bölünerek çıkıyoruz yapmış olduğun duyarlı bir araştırma için yüreyine sağlık saygılarımla kadim.
Toplam 8 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

46%

19.3%

15.9%

9.4%

9.4%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)