-


Yaz Meyvelerin Faydaları Nelerdir ?

Yazmeyvelerin faydaları
Bu haber 16.07.2012 10:22:02 eklenmiş ve 2186 kez görüntülenmiştir.
Karpuz ;Yaz aylarının değişilmez meyvelerinden karpuz, prostat kanserini önlüyor, kilo vermenize yardımcı oluyor ve kolestrolü düşürüyor. İnme riskini azalttığı gibi kan basıncını da dengeliyor.
Bağırsak hareketlerinin düzenliyor ve böbrek fonksiyonlarını iyileştiriyor. Yüksek potasyum içerdiği için kalbin daha verimli çalışmasına da katkıda bulunuyor.

Üzüm ; Böbrek taşlarının ne kadar sıkıntı verdiğini çoğumuz biliriz. üzüm, böbrek taş oluşumunu engelleyici etkisi, kan akışını sağlayan ve kalbi koruyan özellikleri ile hem sevilen hem de yararlı bir meyve. Taze beyaz üzüm, bilinen tüm meyveler içerisinde en geniş spektrumlu antioksidan.
Strese karşı oldukça etkin bir meyve olan üzümün prostat ve meme kanserine karşı önleyici özelliği klinik deneyler ile kanıtlanmış.
Çekirdeğinde bulunan OPC kompleksi, kan sirkülasyonunu artırıcı etkiye sahip ve kalp damarlarının içten yağ bağlamasını önleyici bir güce sahip.

Şeftali ; Şeftali kabızlığı önlüyor. İnme riskini azaltıyor ve kanserle mücadele ediyor. Şeftalinin hemoroid hastalığı açısından son derece önemli olduğu da bilinen bir diğer gerçek.
A,B, C vitaminlerinin yanında iyi bir magnezyum, potasyum, sodyum, kalsiyum, demir ve fosfor kaynağı olan şeftali, kanı temizliyor ve gut için de faydalı.
İdrar yollarını temizlediği ve ayrıca içeriğindeki lutein ve zeaksantinden ötürü göz sağlığına da iyi geldiği belirtilmekte. Safra kesesi ve böbreklerin de çalışmasını düzenliyor.

Kiraz ; Sindirim gücünü artıran ve idrar söktürücü özelliği ile böbrek dostu olan kiraz, taş ve kum oluşumunu da önlüyor, safra kesesi taşının dökülmesine katkıda bulunuyor.
Yapısında bolca fosfor bulunduran bu meyve, sinirlerin kuvvetlenmesini dolayısıyla sakinleşmenizi de sağlar. Vücuttaki ağrıların dindirilmesine yardımcı olan antosiyanin içeriği, kalp ve damar hastalıkları riskini de azaltıyor.

İçeriğindeki yüksek dozda melatoninden dolayı düzenli tüketildiğinde uykuya dalmayı kolaylaştırıyor ve uyku saatlerini düzenliyor. Kiraz sapı, idrar artırıcı bir özelliğe sahip, ayrıca potasyum bakımından zengin ve vücuttaki potasyum dengesinin bozulmasını önleyebiliyor. Hoş tadı ve susuzluk giderici özelliği ile de gönülleri fetheden kiraz, menopoz dönemindeki kadınlar için de faydalı.

Kiraz, beyin fonksiyonlarını geliştirip Alzheimer hastalığına yakalanma riskini de azaltıyor. Varisler için de suyundan faydalanılabiliyor.

Çilek ; Bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkiye sahip olan çilek, aynı zamanda iyi bir antioksidan kaynağı. Sindirim sistemi fonksiyonlarını düzenliyor, kanı temizliyor, ağız kokusunu giderici etkiye sahip ve tansiyonu düşürüp rahatlama sağlıyor. Romatizma ve karaciğer ile ilgili rahatsızlıklara karşı da faydalı olduğu söyleniyor. İdrar söktürücü özelliği ve kalbe olan katkısı da unutulmamalı.
Erik ; Karaciğer, böbrek ve kalp için oldukça faydalı Lifli yapısı hazmı kolaylaştırır. Kansızlığa karşı etkilidir. Regl düzenleyici ve idrar söktürücü özelliklerinin yanında ateş düşürücü özelliği ile de bilinir.

Kayısı ; Karaciğer yetmezliği, kalp krizi ve kansere karşı etkili. İçeriğindeki yüksek A vitamini, katarakt riskini azaltıyor. Kemik ve diş gelişimini ve endokrin bezlerinin çalışmasını destekliyor. Demir içeriği bol olduğundan kansızlık için de birebir. Migrene iyi geldiği söyleniyor. Cildin nemlenmesi ve yumuşamasına da katkısı var.

Armut ; Böbrekler için faydalı. İdrar söktürücü ve hazmı kolaylaştırıcı. Kanı temizliyor, kansızlığa iyi geliyor. Zihinsel yorgunluğu alıyor. Romatizma ve gut hastalıklarına iyi geldiği söyleniyor. Ayrıca stresi alıp rahatlatıcı etki bıraktığı da düşünülüyor.

Ananas ; Lifli yapısı, sindirimin düzenlenmesine katkıda bulunuyor. İltihaplara karşı etkili, hücre kaybını önlüyor.
İyi bir enerji kaynağı, C vitamini içeriyor, bağışıklık sistemi için önemli. Nezle ve soğuk alfınlığına karşı da koruyucu etkiye sahip.
Sinüzit ve kansere karşı da etkili.

Karadut ; Güçlü bir antioksidan, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
Yaşlanmayı geciktirici etkiye sahip, kalbi koruyor.
Kanı temizliyor, kan basıncını düşürüyor. Gastrit ve hepatit tedavisinde kullanılabiliyor.
Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

46%

19.3%

15.9%

9.4%

9.4%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)