-


HAYATTA FARK YARATMAK


Bu haber 09.10.2013 12:18:00 eklenmiş ve 2025 kez görüntülenmiştir.
Alirıza TARGAY

 

 

            Hayata veda etmiş bir din adamının mezar taşının üstünde yazılı olan bir yazı: ‘‘Genç ve özgür iken, düşlerim sonsuzken, dünyayı değiştirmek isterdim.’’ Yaşlanıp akıllanınca, dünyanın değişmeyeceğini anladım.    Ben de düşlerimi biraz kısıtlayarak sadece memleketimi değiştirmeye karar verdim. Ama o da değişeceğe benzemiyordu. İyice yaşlandığımda, artık son bir gayretle, sadece ailemi, kendime en yakın olanları değiştirmeyi denedim. Ama maalesef bunu kabul ettiremedim. Ve şimdi ölüm döşeğinde yatarken birden fark ettim ki, önce yalnız kendimi değiştirseydim, onlara örnek olarak ailemi de değiştirebilirdim. Hayat akarken değişim önce insanın kendisi ile başlar.

 

                                        BİR DÜŞÜNELİM…

 

            Hayat devam ederken insanoğlu kendi için önemli olan değerlerin farkına varınca bunlara kendiliğinde bir şeyler katmaya çalışır. Bir değişim yaratır.

            Değişimler farklılıklar insanın yaşamının bir parçasıdır. Çünkü yaşam böyle olduğu zaman canlılığını korur ve genç kalır. Hiçbir değişimin ve farklılığın olmadığı hayat insanoğlunun doğasına aykırıdır.

            Kendi hayat değerlerini iyi analiz eden kişiler, her zaman başarıyı yakalamaya hazırdırlar.

            Dikkat ederseniz; ilkokula başladığımızda matematikte çıkarma, çarpma, bölme ve toplamayı öğreniriz.

            Çıkarma: insan hayatında hep geriye gider. Çünkü hayata bir şey katmadan devamlı var olanı eksilterek, geriye götürmüştür.

            Çarpma: hızlı bir hayat tarzıdır. Yaşayarak değil, atlayarak ulaştığımız bir noktadır. arada kalanlar bilmeden, görmeden, anlamadan ulaştığımız bir hayat tarzıdır. Neden derseniz işte size örneği: 8*8: 9,10,11,12,13,..21..34…..64 tür. İşte aradaki rakamlara dokunmadan görmeden yaşamı 64’e getirdik.

            Toplama: zamanla biriktirerek, yan yana getirerek, üst üste ekleyerek, emek harcayarak, damlaya damlaya göl yaparak oluşturduğumuz, acısı ve tatlısıyla ömrümüzün sonuna kadar hayata emek katarak zenginleştirdiğimiz yaşamımızın ta kendisidir. 1+1=2 2+1=3 3+1=4 dür.

            Bölme: yaşamımızda hayatı paylaşmaktır. Hayat; paylaştıkça renk alan ve bu rengini doğaya veren, havaya veren, eşine çocuklarına, dostlarına ve çevresine vererek ve paylaştıkça çoğalan bir güzelliktir.

            Hayatın içinde toplama, çıkarma, bölme ve çarpma her biri bir değişimdir. Hangisini yaparsanız yapın mutlaka yaşamınızda bir değişim olur. Bu değişimleri zamanında yaptığımız an keşkeklerle uğraşmamıza da gerek kalmaz.

            İşte keşkeklere gerek yoktur dediğimiz noktada yukarıda okuduğumuz öyküye bir bakalım.

            Dünyayı değiştirmeye kalkan bir düşüncenin neye hizmet edeceğini neyi değiştirmeye kalkacağını tahmin etmek bana göre imkansız. Sizin elinizde sihirli bir değnek olsa ne yapardınız? Çok düşünmem lazım…

            Bu noktada küçük bir parantez açarak genç insanların ufukları, daha geniş ve özgürcedir. Bunun yanında deneyimleri de o kadar azdır. Her başarı akıl, cesaret ve tecrübenin bir ürünü olarak gerçekleşir. Bu üç unsuru bir arada kullanmayan ne dünyayı değiştirebilir ne memleketini ne de ailesini. Neden? Çünkü bu insan hayatında hiçbir değişim yaşamamış ki bir değişiklik fark etsin. Ama olgunlaşınca bu köprünün altından çok suların geçtiğini fark etmiş.

            Hayat çağlayan bir ırmak misali gibidir hiçbir şeyine dokunmadığımız ırmak. Bazen kükreyerek sağı solu yıkarak yatağından bir değişim meydana getirir neden? Çünkü bir hedefi vardır. Gideceği noktaya ulaşmak için bazen bir ceylan gibi sekerek insanların güzel duyguları üzerine çekebilmek için bazen durgunlaşır geride neleri bıraktığını düşünmek için.

                         İşte her nokta hayatın içinde bir değişimdir

            Her değişim bir örnektir iyi veya kötü fark etmez çünkü bunlar zaman içinde akan hayatla beraber ayıklanır iyiler devam eder istenmeyenler ise kenara çekilir.

            Her akşam başınızı yastığa koyarken ben bu hayatın neresinde oldum neresinde birileri bana sen bunu çok iyi yaptın veya ne zaman biri senden Allah razı olsun bana bu yardımı ettin işimi gördün veya akan hayatın hangi noktasına bir renk katarak insanları sevindirdin. Hangi gün ben bunu yanlış yaptım da özür dilemesini bildim. Hangi bir gün her gördüğün insanla empati kurabildin ve daha bir çok şey. Peki sormazlar mı insana memleketi değiştirmeye kalktın olmadı. Ama bunun yanında sen kendince yaşamında ne gibi değişim yaptın da bunları da yapmaya kalkıyorsun?

            Hiçbir zaman kendinde yapamayacağın bir değişimi başkalarında yapmaya kalkışma bu şu demektir buna inanamıyorum ama siz inanın kime ne laf anlatacaksın yapacaklarınız bir yıldız gibi olmamalıdır çünkü onlar sadece gece çıkarlar o zaman bir gezegen olunki her zaman var olun

            Güzelliği dolaşarak bulacağına inanıyorsan yanılıyorsun onu yüreğinde taşımadığın müddetçe, işte değişim bunun gibidir önce kendinde yaşamadığın bir değişimi bir başkası için değiştirmeye gücün yetmez değişim insanın kendisinde olması gerekir.

         Kısacası kendi hayatında fark yaratmayan başkalarının hayatında fark yaratamaz.

 

Gelecek olan kurban bayramınızı en içten dileklerimle   kutlar sağlık, mutluluk ve başarı  dolu nice bayramlar geçirmenizi diler saygılarımı sunarım. Alirıza TARGAY.

Yazara ait son 10 makalele
UMUDUN ADİ OLMAK.
BÜYÜK ADAM OLMAK.
SENİ NASIL ANLATA BİLSEM SENİ HINISIM.
YORGUN VE DARGINIM
BENİ BİR DOST OLARAK HATIRLA
EĞER SEVİYORSAN KARŞINDAKİNE İFADE ET.
AH -KEŞKE-DEMEK ÇOK GEÇ
GÜZEL SÖZ ALTINDIR PASLANMAZ.
HAYATTA FARK YARATMAK
FELSEFE NEDİR VE ÖZELİKLERİ
Yorum Yaz - Yorumlar
mehmet kaya 04.11.2013 15:30:22
Değerli Ali bey yazınızı bir kaç kez dikkatli bir şekilde okudum içinde öyle güzel hayati dersler bulunuyor ki tek kelimeyle kaleminize ve yüreğinize sağlık
suphi durukan 16.10.2013 17:47:42
Yazınızı okudum çok beğendim sanki yaşam sürecimi yazmişsiniz gibi geldi bana. herşey değişir dönşur ama hiç birşey yok olmaz. sadece iyilikle kötülük arasında ince bir çizgi vardır. İyi düşünenler iyişeyler yapar. kötü düşünenler kötülük yapar. ne mutluki hep iyi düşünenlere ve yaşam sürecini iyiliklerle geçirenlere. selam ve sygılar bayramınız mubarek olsun.
kadim 13.10.2013 09:47:10
Sevgili başkanım hayatta fark makalenizi okuyunca bu güzel yazıya nasıl bir yorum yapsam diye düşündüm yazması gereken tüm açıklamaları yapmıisınız yüreğine sağlık saygılarımla kadim
Burcu öztürk 12.10.2013 21:31:46

Sevgili babacım;

yazını okuduktan sonra birden ne kadar da değiştiğimizi farkettim,geride kalan onca seneyi ve geçirecek olacağımız seneleri hayal ettim de ne çok şey yaşamışız ve yaşayacağız..

hayatımız da bizi bekleyen iyi veya kötü deneyimlerimiz olacak..ve kızların ne kadar da şanslı ki sen varsın deneyimlerin,aklın ve gücünün hep bizimle olması dileğiyle seni çok seviyorum..

Ali Taylanın da seni çok seviyor dedesinden öğreneceği çok şey olacak.

melik kızıltaş 10.10.2013 14:48:32
değerli dostum yazına yorum yazmak mümkün değil sadece sanada bu düşünce yakışır. devamlılık dileğimle
Sebahattin Kızıltaş 08.10.2013 22:58:00
Kaleminize,yüreğinğize sağlık.
Toplam 6 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

47.7%

18.6%

15.3%

9%

9.4%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)