-


Büyük Operasyon


Bu haber 07.01.2014 16:22:28 eklenmiş ve 2144 kez görüntülenmiştir.

Aslında AKP’li milletvekili Hakan Şükür’ün “son kafa golü” olarak yorumlanan istifası AKPcemaat muharebesinde cemaat yönünden gelen esaslı bir uyarı, yaklaşan büyük fırtınanın habercisi idi. Olaylar tek bir noktaya bağlanmamalı elbette fakat yine de iktidar bu uyarıyı ciddiye almalıydı... İster iktidarın, kendi içinde kümelenmesine izin verdiği “örgüt”ten doğan zafiyeti deyin, ister iktidara kızan cemaatin gazabı, hatta belki de yalnızca yapılan onca yolsuzluğa karşı yeter demek isteyen kamu görevlilerinin tamamen vicdani gerekçelerle harekete geçişi... 
Sistemin sağlıklı ve itibarlı işlemesini sağlayan kuvvetler ayrılığının 12 yıllık AKP iktidarı döneminde ne yazık ki sözde kalmış, yok edilmiş olması ve bunun sonucunda ortaya çıkanlar... Ayakkabı kutusundan, çikolata ve elbise kutularından çıkan milyon dolarlar, bakan oğlunun yatak odasında bulunan para sayma makinesi, özellikle AKP iktidarı döneminde Kamu İhale Yasası’nda elli küsur defa yapılan değişikliklerle ihale yolsuzluklarına zemin hazırlanması, sit alanlarının belediyeler tarafından dudak uçuklatıcı rakamlar karşılığında imara açılması; yani yolsuzluk, yani rüşvet, kaçakçılık, para aklama, yani hırsızlık, uğursuzluk, riyakârlık, kul hakkı yeme ve bilumum ahlaksızlık...
Bu saatten sonra bir kısım erk sahibi, öteki kısım erk sahibini yemek için düğmeye basmış, dış güçlermiş, faiz lobisiymiş, Amerika’nın oyunu, İsrail’in komplosuymuş, amaç iktidarı itibarsızlaştırmak, özgür Türkiye’nin kalkınmasının önüne geçmekmiş... Hepsi lafügüzaf. Asıl itibarsızlaştırılan insanlık olmuş siyaset zemininde. 
Zamanında Ergenekoncu, Odatv’ci, Balyozcu, Gezici deyip, şafak baskınlarıyla gazetecileri, askerleri, hocaları, öğrencileri gözlerini kırpmadan toplayan, fişleyen o“başarılı” savcılar, bugünün dosyasında susturulmaya çalışılıyor her nasılsa.“Revizyon”lara gidiliyor, yeni ve daha güvenilir(!) savcılar atanıyor soruşturmalara. Bir dönemin kahramanları, destan yazan Emniyet güçleri kitleler halinde gönderilip yerine yeni potansiyel kahramanlar getiriliyor. Savaşta hile caizdir ne de olsa. 
Bunun en bariz örneklerinden birini Deniz Feneri’nde görmedik mi? Savcılara dosyadan nasıl el çektirildiğini, olayın üzerinin nasıl el birliğiyle örtüldüğünü? Ancak isterseler tüm Emniyet’i topyekûn görevden alsınlar, bu saatten sonra işe yaraması güç; “kel göründü” ne de olsa.
Yolsuzluklar, haksızlıklar cenneti memleketin yakın tarihinden kaç ayakkabı kutusunu dolduracak kadar yolsuzluk örneği ve yolsuzlukla mücadelelere siyasal ve antidemokratik müdahale, “kuvvetler ayrılığı katli” örneği bulup çıkartabiliriz bir çırpıda acaba... Şimdi oyuncuları değişti belki; rüzgâr yön değiştirdi, kurtlarla kuzular saflarını karıştırdı, toz dumana karıştı, lakin manzara aynı manzara. 
12 yıllık iktidar dönemi boyunca o meşhur “devlet içinde devlet”i bir türlü göremeyenlerin gözlerinin önündeki sis perdesi, çuvaldızın ucu kendilerine değmeye başlayınca nasıl da birden ortadan kalktı, aydınlandı dünya. 
“Yedirtilmeyen” mevki sahibi kimselerin ucunun hiçbir zaman kendilerine dönmeyeceğine inandıkları adaletin kılıcı oldukça namüsait bir mahiyette tezahür etti. 
Yine de insan merak ediyor, acaba şimdi bu açılan kutulardan yeni bir mağduriyet edebiyatı çıkarmak boyunlarının borcu oldu mu, olmadı mı?
Günlerdir olan bitene kılıf uydurmak, çoktan istifa edip bir kenara çekilmesi gerekenleri kollamak için canla başla çırpınan bir kısım medya ne derece başarılı olabilecek dersiniz? 
Peki bugün tüm bu olan bitenler ve dün yaşananlara rağmen seçimlerden yine bu iktidar çıkıyorsa, muhalefet iktidar alternatifi olamıyorsa? İşte orada en çok muhalefet partilerinin durup düşünmeleri, örgüt yapısı dahil kendilerini tepeden tırnağa gözden geçirip sorgulamaları gerekir.  
Yazara ait son 10 makalele
‪Üniversitedeki kavga sandığınızdan büyük!
NEYİ YASAKLIYORUZ.
Büyük Operasyon
SOSYAL ADALET.
DÜNYADA MODERNİZM
ANALİZ
BİR HÜZÜN TÜRKÜSÜ
BİR HÜZÜN HİKAYESİ KAZANCI BEDİH YOLUK
MEMLEKETİMDE 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
SOSYAL ADALET
Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

46%

19.3%

15.9%

9.4%

9.4%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)