-


ANKETLER


Bu haber 17.03.2014 17:38:43 eklenmiş ve 1597 kez görüntülenmiştir.
Cemalettin GÜZELBABA


Öncelikle Anket'in vikipedia (Sanal Ansiklopedi) daki karşılığına bakalım.

Anket, kişilerin belli konulardaki tutumlarını, düşünce ve duygularını, önerilerini saptamak üzere yazılı olarak hazırlanmış soru listeleridir. Bilimsel değer taşıması için, geçerli ve güvenli sonuç vermesi beklenir. Burada sosyal gruplar dikkate alınmalı farklı gruptaki bireylerin anketlere vereceği cevapların farklılık arz edeceği değerlendirmelerde dikkate alınmalıdır. Anketler şirketlerin yatırımlarını yapmadan önce insanlardan aldıkları bilgi kaynağıdır. Şirketler bu anketler aracılığıyla yatırım yapmakta ve anket sonuçlarına bakarak var olan riski minimum seviyeye çekerler. Demektedir.

Şirketlerin faaliyet alanlarıyla ilgili verileri toplamak, arz ve talep dengesini kurabilmek amacıyla Anket yoluna başvurmaları dışında, herhangi bir sanatsal ve sosyal alandaki farklı grupların koşullarına göre başvurdukları yöntem olma dışında; Siyasi partiler yönünden de seçmenin eğilimini gösteren önemli faktörlerin başında gelmektedir.

Burda Anketlerin faaliyet alanları, yöntemleri vs. tartışmak istemiyorum kısaca değinecek olursak: Anketler; yapısı ve alanı bakımından farklılıklar gösterdikleri gibi, dar ve geniş alan yoklaması yönünden de farklılık arz eder. Demekle yetinmek sanırım en doğrusu olur.

....

Peki anketlere ne kadar güvenilir; Veya ne kadarı doğrudur. Şüphesiz bu işin ehli büyük firmaların yaptıkları anketler varılmak istenen hedefi bir iki puan lık çok küçük sapmalar dışında hemen hemen tamamıyla doğrulamaktadır..

....

Bütün bu saydıklarımız düşünüldüğünde acaba Hınıs özelinde sitelerimiz aracılığıyla yapılan anketler ne kadar doğruyu yansıtmaktadır, veya anket yapmadaki amaç hasıl olmakta mıdır?

İlçemiz özelinde yapılacak yerel seçimlerle ilgili yapılan anketlere baktığımızda bir iki ay boyunca hemen hemen bir iki puanda olan bir aday veya partinin bir gecede yüzde yüzlere ve puanlara çıktığını görmek; bir ayda siteye giren toplam takipçi sayısından daha fazlasının bir saat içinde siteye girip ankete oy kullanmış olması ister istemez insanı gülümsetiyor... İyi niyetle yapılan anketlere su katanların amacı nedir bilinmez ancak tepki çektiklerini ve taşıma suyla değirmen dönmeyeceğini bilmezler mi!

Hınıs Sanat medya sitelerinin bu konuda daha sorumlu davranıp, örneğin bir İp numarasından ancak bir oy kullanma zorunluluğu getirme gibi önlemler almaları, hem takipçileri doğru yönlendirme ve hem de sitenin güvenirliğini arttırma açısından çok önemli olmalıdır.

....

Netice olarak Anket sonuçları ve seçim sonuçları ne olursa olsun kazananın Hınıs ve yöresi olması dileklerimle VESSELAMYazara ait son 10 makalele
Vedat AYDIN, Cemalettin GÜZELBABA'nın kitabını yazdı..
MÜZECİLİK
RUMUZ GONCAGÜL
KIŞIK VE HINIS
" Aşk Grevi" adlı oyunumuz
SOSYALLEŞMEK
R E P L İ K
T İ Y A T R O (YENİ OYUN)
YEREL SEÇİMLERİN ARDINDAN
TİYATRO
Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs Belediye Başkanlığını hangi partili aday kazanacak?


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)