-


T İ Y A T R O (YENİ OYUN)


Bu haber 29.04.2014 09:57:13 eklenmiş ve 1568 kez görüntülenmiştir.
Cemalettin GÜZELBABA


AŞK GREVİ:


Aristofanes'in meşhur oyunundan Usta Tiyatro yazarı Savaş Aykılıç tarafından Türkçeye ularlanarak müthiş bir yorum katılarak Anadolunun yapısı ve tarihini anlatan Tiyatro oyunur.


Ülkemizde "Lüküs Hayat" müzikalinden sonra, en uzun süreli sahnelenen oyun(Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu tarafından)

" Aşk Grevi" Tarihten günümüze kadın ve erkek arasındaki mücadeleyi anlatan tarihi ve komidiyi içerisinde barındıran müzikal oyun olmasının yanında, Savaşının olumsuzluklarını iğneliyici şekilde mizah yoluyla anlatmaya çalışılmış, aslında konusu bilgilendirici olmasına rağmen güldürmeyi ilke edinerek müzikalleştirilmiş.

...

Her yıl olduğu gibi bu yıl da birkaç tiyatro sever arkadaşımla bir araya gelerek yıl içinde sahneleyeceğimiz oyun seçimine giriştik.

Öncelikle " Dut Ağacı" ve "Aşk Grevi" adlı iki oyun üzerinde çalışmaya başladık. Gerek oyuncu kadrosunun çok geniş ( 25- 30 kişi) olması, ve gerekse oyuncu arkadaşlarımızın tamamının Çeşitli devlet dairelerinde çalışanlar ve Üniversite öğrencilerinden oluşması nedeniyle iş ve masai ortamının çakışması; Sahne ve çalışacak yer bulunmaması nedeniyle daha geniş kadroya sahip " Dut Ağacı" oyununu gelecek yıla öteleyerek çalışmalarımızı Daha az meteryal , oyuncu ve teknik ekip gerektiren " Aşk Grevi" üzerinde yoğunlaşmaya çalıştık.

...

Yaklaşık Dört ay önce başladığımız çalışmalarımız zaman zaman çalışacak ortam bulunamaması; bazı zamanlarda ise oyuncu arkadaşlarımızın aile ve iş durumları nedeniyle ayrılmalarından dolayı açıkta kalan rollerle ilgili olarak takviyeler yapılmak suretiyle oyun hazırlama çalışmalarımızı sürdürdük.

....

Tiyatro ile ilgilenen arkadaşlarımız bilirler; Tiyatro oyun çalışmaları ayrı bir hava ortam içinde geçer, Çalışma ortamına girdiğinizde geçmiş ve gelecekle ilgili tüm hafızanız silinir, kendinizi yeni doğmuş çocuk gibi hissedersiniz...

Oyunumuzu daha tamamlamadan salon bulma arayışına girdik. Keza Eskişehirdeki tüm salonlar Haziran ayı sonuna kadar doluydu. Bizde bu tarihe göre çalışmalarımızı rolantiye aldık.

...

Bir gün oyun çalışmamız sırasında Tepebaşı Belediyesi yetkililerinden gelen telefonla 5 MAYIS tarihinde Zübeyde Hanım Kültür Merkezi salonunun boş olduğu bilgisi geldiğinde heyecanlandık, Hemen müracaatımızı yapıp gerekli izinlerimizi aldık. Oyundan önce sahnede son çalışmalarımızı yapmamız gerekiyordu. Tüm ekip olarak hemen boş salon bulma araştırmalarına giriştik.

Tarihte devasa Tiyatrolar bulunmasına rağmen, son provaları yapabileceğimiz salonların bulunmaması içimizi acıttı. Neyseki Tepebaşı belediyesi yetkililerinin yardımıyla Batıkent Belde evindeki Şehrin en uzak noktalarından birinde akşamları 21.00 den sonra olmak koşuluyla yer bulabilmemiz bile bizi mutlu etmeye yetti. Bu nedenle Eskişehir Tepebaşı Belediyesi yetkililerine ayrıca teşekkür etmek isterim.

Ayın beşine kadar gece sabahlara kadar çalışarak oyunumuzu hazırlamaya çalışıyoruz.

...

Yönetmenliğini ve Sahne düzenini üstlenmiş olduğum oyundaki kadromuz:

Yazan : Savaş Aykılıç

Yöneten : Cemalettin GÜZELBABA


Teknik Ekip:


Işık : Serkan DEMİRCİ

Ses : Emre Oktay DOĞAN


OYUNCULAR:


Jale SAMUK : Kübele-(Ana Tanrıça)

Burak BECERGEN : Komutan ( Akdenizli asker)

Rüyam Fırlatan ÖZKAN : Artemis- (Egeli Kadın)

Ali İsmail KURT : 1. Asker- ( Egeli Erkek)

Gizem DÜNDAR : İştar - ( Kürt Kadın)

Yalın TUNALI : 2. Asker ( Karadenizli)

Nihan AKIN : Egeli – Dans ve oyun

Tuncay SADAY : Zeus- Dans ve oyun

Barış Salih GÜZELBABA: Dans ve Oyun

Yusuf ALTINTAŞ : Dans ve müzik

Bedirhan GÜZELBABA : Çocuk oyuncu
.....

Oyunumuz 5 MAYIS 2014 günü saat 20,00 de Eskişehir Zübeyde Hanım Kültür Merkezi Tiyatro Salonunda sahnelenecektir. Yolu Eskişehire düşen ve Eskişehirden takip eden tiyatro severleri bekleriz.

Hınıs Belediyesinin ve Hınıs İstanbul ve İzmir Derneklerinin salon temin etmeleri halinde yol ve diğer giderler tarafımızdan karşılanmak üzere ekip olarak oyunumuzu kendi adlarına sahnaleyebileceğimizi belirtmek isterim...VESSELAM

Yazara ait son 10 makalele
MÜZECİLİK
RUMUZ GONCAGÜL
KIŞIK VE HINIS
" Aşk Grevi" adlı oyunumuz
SOSYALLEŞMEK
R E P L İ K
T İ Y A T R O (YENİ OYUN)
YEREL SEÇİMLERİN ARDINDAN
TİYATRO
ANKETLER
Yorum Yaz - Yorumlar
Ahmet Yalçın Aydın 05.05.2014 14:04:47
Bu akşam(pazartesi) ailecek izlemeye geliyoruz...
kadim 29.04.2014 10:00:32
Güzel insan hayatını kültüre adayan değerli dost yapmış olduğun bu anlamlı çalışmalarına iki oğlu'nuda katarak senden sonrada kültürel çalışmaları devam etmesini sağlaştırmışsındır bu özverili çalışmalarından dolayı seni ve yeğenlerimi kutluyorum başarılarınızın devam etmesini diliyorum Eskişehirdeki tüm dostlarımızın bu sahneyi kaçırmamalarını öneriyorum iyi eğlenceler sizlere.
Toplam 2 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

46%

19.3%

15.9%

9.4%

9.4%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)