Erzurum İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Reis DEMİR...

Erzurum İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Reis DEMİR
Bu haber 27.06.2014 20:20:14 eklenmiş ve 3235 kez görüntülenmiştir.

Çok Değerli Okurlarım;

Bugünden itibaren, “Bölgemizin Değerli Bürokratları” başlığını “ Bölgenin Gurur Duyulacak İnsanları” başlığı adı altında değiştiriyorum. Amacım, bilimde, eğitimde, siyaset ve ekonomide, kültürel ve tüm alanlarda başarı gösteren bu değerli insanları sizlere tanıtmak ve yürüdükleri yollarda gösterdikleri başarı katmanlarını paylaşmak olacaktır. Böyle başarıları bize kazandıran bu insanların kendilerine göre mutlaka başarılı hikâyeleri vardır. Bu hikâyeleri belki bizimle paylaşırlar belki de paylaşmazlar. Ama şu bir gerçektir ki, bu köşeye yazılacak olan değerler bizim için her zaman başarılı hikâyeleri ile gönüllerimizden taht kurmuşlardır. Bu da bizim bölgemiz için çok önemlidir.

 

 Değerli Okurlarım;

 Ben bu gurur tablosunu yazınsal olarak sizlere aktarırken, zaman zaman çok yoğun duygularla karşı karşıya kalıyorum, sebebini bilmiyorum, ama tek bildiğim bir şey var ki ben o yörenin kokusunu, soğuk suyunu ve havasını teneffüs etmiş tüm insanları çok seviyorum.  Bizim kültürümüzde din, dil, ırk ayrımı yapmaksızın yaratılan güzel bahçelerden yaşamak vardır. Böyle bahçelerde yetişen insanlar muhteşem toplumlar doğurur. Bu toplumların küçücük parçası olan aileler de, ilmi iktidarları, mali imkânları ve “ kendi olma” kavgasını veren güzide fertlerden oluşur. Bunu yaşamak ve yaşatmak olması gereken en güzel yaşam ve duygudur. İşte böyle duygularla yeşermiş ve bu köşede yer alacak olan değerlerden bir tanesi de Erzurum İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Reis DEMİR’ dir.

Erzurum İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Reis DEMİR Kimdir?

Reis DEMİR, 10.01.1956 yılında İlçemiz Kızmusa köyünde dünyaya geldi. Kızmusa köyü ilçemizin küçük köylerden biri olup genelde köyün nüfusunu akrabalar oluşturur.

Reis Bey; İlkokulu 1964 yılında Hınıs Yatlı Bölge okulunda(YİBO ) da başladı ve beş yıl okuduktan sonra 1969 yılında mezun oldu. Ve o yıl girdiği devlet parasız yatılı okullar sınavından  Van/Erciş  orta okulunu kazandı. Bu  okul Erzurum, Kars, Ağrı, Van ve Hakkari il ve ilçelerinden öğrenci alıyordu. Yatılı okulların o dönemlerdeki ciddi ve disiplinli eğitimleri sayesinde köylü olan Reis DEMİR ve arkadaşları çok çalışkan başarılı birer öğrenciler olarak eğitimlerine devam ediyorlardı. Onların bu başarıları herkes tarafından sevgi ve takdirle karşılanıyordu.

Reis Bey; ortaokulu da bitirdikten sonra yine o dönemlerde eğitimini ciddi ve disiplinli bulduğu Erzurum Lisesine kayıt yaptırmak istedi, ama bazı nedenlerden dolayı kayıt işlemleri gerçekleşemedi.

Reis Bey, zaman yitirmeden Hınıs Lisesine giderek kayıdını yaptırdı ve burada öğrenimine devam etti. Yalnız Hınıs lisesinde o dönemlerde ciddi derecede öğretmen ve eğitim yetersizliği vardı. Ama o yılmadı ve başarılı bir şekilde öğrenimine devam etti ve liseyi burada bitirdi. Onun amacı okumaktı. Çünkü kendindeki yeteneği ve arkasındaki desteği çok iyi kullanıyordu. Bunu da Ankara da dershaneye giderek tüm bilgilerini bilgi kattı.

 

Reis DEMİR, bunu yaparken diğer bir taraftan da ekonomi özgürlüğüne ulaşmak istiyordu. Ve 1976  yılında İçişler Bakanlığınca açılmış olan memuriyet sınavına katılarak memuriyete ilk adımını attı. Ve İçişleri Bakanlığı bugünkü adıyla Nüfus ve  Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden memuriyet görevine başladı. O artık bağımsızdı ama üniversiteyi okumak istiyordu. Memuriyet görevine devam eden Reis DEMİR üniversite sınavına girerek Ankara Gazi Eğitim Enstitüsünü kazandı. Memuriyet ve öğrenimimi bir arada yürüterek okulunu başarılı bir şekilde bitirdi ve evlendi. Daha sonra 2 yıl doğup büyüdüğü Hınıs da görev yaptı. Reis Beyin tek bir amacı vardı bulunduğu görevden yükselmekti. Bunu da 1984  yılında İçişleri Bakanlığınca açılan İlçe Nüfus Müdürlüğü sınavını kazanarak, Karayazı İlçesi Nüfus Müdürü olarak atandı. Karayazı da 1 yıl 8 ay görev yaptıktan sonra, bu kez İçişleri Bakanlığınca açılan İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü sınavına girdi.  Bu sınavı da birincilikle kazanarak 1987 yılında Burdur İL Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü olarak atandı.

 

Reis DEMİR artık iller bazında bölgesini temsil ediyordu. Bu görevde 7,5 yıl kaldıktan sonra, Bağlı bulunduğu bakanlıkta ki  rotasyondan dolayı  Trabzon İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne atandı ve burada 2 yıl görev yaptı. Daha sonra Sakarya İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne atandı ve burada tam 15 yıl görev yaptı.

Reis Bey, Doğu hizmetini tamamlayamadığından dolayı, Sakarya da ki görevinden sonra Ardahan İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne atandı ve burada 1 yıl görev yaptı.

Reis Demir;  mesleki görevinden gösterdiği başarılarla taktir edildi ve bunun en güzel örneğini de kendi memleketi olan Erzurum a İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü olarak atandı ve halen bu görevi yürütmektedir.

Erzurum İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Reis DEMİR ;30 yıla yaklaşan İdarecilik görevinde kurumuna, vatandaşlarına ve her kesimine layık olmaya gayreti etti  ve bundan da başarılı oldu. Ve bu başarıları çalıştığı tüm İl Valiliklerinden teşekkür ve takdirleriyle taltif edildi. Ve memuriyet teki hayatı boyunca aldı üstün sicil notları ona defalarca Bakanlıkça kademe ilerlemelerine vesile oldu.

www.hinisinsesi.com Genel koordinatörü Burhan KAYA nın, “Bu başarılarınızın temelinden neler yatıyor Reis Bey”  Sorusuna verilen cevap…

Erzurum İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Reis DEMİR;Eğer hayata dair neleri kabul edeceğiniz konusunda bir taban standart koymazsanız, hak ettiğinizin çok altında davranışlara, tutumlara ve düzensiz bir hayat kalitesine doğru kaymanın kolay olduğunu görürsünüz. Bu sebeple, hayatın her basamağında, mesleğinizin her kademesinde atılacak her adımın geleceğinizle alakalı olacağını unutmamak lazımdır. Doğru zaman da ve doğru yerde alınan her karar başarı demektir. Belki de ben hayatıma yön verirken böyle bir yol çizdim ondan olsa gerek.” Dedi.

 

Yorum Yaz - Yorumlar
Reis DEMİR 03.03.2015 09:05
Değerli dostlar Abdulbaki YILDIRIM ve Cemil UANMAZ beyler değerli teveccühleriniz için kalpten teşekkürler..sizlere kalbi sevgi ve saygılar.
c. usanmaz 04.02.2015 22:34
Reis Bey Hınıs'ta yaşayıp kendini yetiştiren önemli brokatlardan birisidir.Yetişmiş insanların sayısı çoğaldıkça Hınıs her yönü ile daha çok gelişir. Reis Bey ile tanışmamız Hınıs Yatılı Bölge Okulunda başladı. İkimizinde babaları kara yollarında birlikte çalışıyor ve samimi arkadaştı.30 yıl devlet kademelerinde idarecilik yapmak kolay mı? Reis Bey bunu başarmıştır. Kendisini tebrik ediyorum.Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun.
Abdulbaki Yıldırım 15.12.2014 23:44
HINIS YİBO OKUL VE DÖNEM ARKADAŞIM REİS DEMİR BEY'İ YAPTIĞI BAŞARILI HİZMETLERİNDEN DOLAYI KUTLARIM. HINIS YİBO MEZUNLARININ HER YERDE VE HER GÖREVDE BİRER GURURUMUZ OLDUĞUNU GÖSTERDİ.EMEKLİ BİR ÖĞRETMEN OLARAK TÜM YİBO MEZUNU KARDEŞLERİME SELAM VE SEVGİLER.HINIS SİZİNLE GURUR DUYAR.
Reis DEMİR 04.07.2014 19:43:32
Burhan Bey,
Değerli kardeşim; öncelikle çok çok selamlar. Yıllardan beri Hınıs'ın Sesi sitesinde site Yöneticisi olarak güzel İlçemiz Hınıs'ı ve gelişen bilgi ve haberleri bizlere ve kamuoyuna duyurmakla ayrıca, ilçemizin tanıtımında, sosyal ve kültürel faaliyetlerin geliştirilmesindeki gayret ve emeklerinize başta siz olmak üzere sitede görev yapan herkese çok teşekkür ediyorum.
           Her sabah bilgisayarımı açtığımda  inanın heyecanla ilk önce Hınıs'ın Sesi sitesini açıyor, haberlerinizi ve köşe yazılarınızı dikkatle okuyorum. Duyguların söze dönüşmesi misali sizde iyi ve yapıcı niyetinizi kaleminizle bizlerle paylaşıyorsunuz.
           Bu seferki köşenizde Bölgemizde görev yapan Kamu görevlileri hemşerilerimizle bizleri buluşturmak ve birbirimizle yeniden iletişim kurmak adına başlattığınız çalışma çok memnuniyet verici. Lütfedip köşenizde beni de yazmanız beni onurlandırmıştır. Bu nedenle hakkımdaki güzel ifadelerinize ve teveccühlerinize yine başta siz olmak üzere evladınız sevgili yeğenim Ertan'a, yine  yorum yapıp beni duygulandıran değerli kardeşlerim Sn, Emin YENİGÜL'e, Sn. Ahmet RÜZGAR'a, Sn,Abdullah AYDIN'a samimi ve sıcacık yorumları için çok teşekkür ediyorum.
           Tekrar şahsınızda bütün insanlara ve Hınıs'lı hemşerilerime en kalbi sevgi ve saygılarımı sunarım.
            Başarılarınız daim olsun......  
Emin YENİGÜL 30.06.2014 12:10:34
Sayın Burhan bey hınısın sesi sayfanızda ilçenin ve bölgenin değerli bürokratlarını tanıtım adlı köşenizde Sayın Reis Demir beye ayırmış olduğunuz sayfanız için teşekkür ediyorum. Sayın Reis DEMİR bey bildiğim ve tanıdığım aile dostumuz bir şahsiyet olarak insanları seven, insanlara saygı duyan gönül dostu ve gönül adamıdır. Farklı görüşlere saygı duyan, farklılıklarından dolayı insanlara hiçbir zaman sırtını dönmeyen, herkesi bağrına basan ve görev yaptığı makama yakışan değerli bir kişiliktir. Onu yakından tanıdığım için kendisi hakkında ne kadar yorum yapacak isem az olur.. Sayın Reis beye bundan sonraki yaşam ve görev yapacağı makamlarda başarılı olmasını diler, kendisini candan ve yürekten kutlar başarılarının devamını diliyorum. Ayrıca sevgili Ertan Sayın Reis Demir bey için yapmış olduğun güzel yorumun için sanada hayatın boyunca başarılı ve sağlıklı bir yaşam geçirmeni diliyorum.Saygılarımla
Ertan Kaya 28.06.2014 12:21:22

Babamın yaptığı her hizmeti seviyorum. O bir insan sevdalısı, onun içindeki insan sevdasını biz evlatları olarak çok iyi biliyoruz. Bizi yetiştirirken hep şunu bize aşılamaya çalışırdı. "Okuyun  memleketinize ve milletinize yararlar sağlayacak hizmetler üretin, üreteceğiniz her hizmet insana fayda sağlıyorsa bilin ki siz babanıza ve kaya ailesine laik olmuş evlatlar olarak  sizinle gurur duyacağım." Babamın bu sözü iki ablam ve benim kulağıma küpe olmuştur. Onun için babam milletine ve toplumun adına yapılan her hizmeti değer olarak kayıt eder.

Bu sebeple sitesinde böyle bir köşeyi açması, onun üretken, insanlara fayda sağlayan ve  hizmetleri ile öne  çıkanlara verdiği değerden gelir. Biz evlatları olarak onunla hep gurur ve onur duyduk. Onu çok seviyoruz.

Yazının içeriğini taşıyan değerli Hocam Reis Amcama gelince; Ben Sakarya Hendek Eğitim Fak. BÖT ( Bilgisayar öğretmenliğini okudum), yi bitirdim. Reis Hocamın orda olduğunu bilseydim yanına gider gelirdim. Diğer bir taraftan Reis Hocamın mesleki hayatından gösterdiği başarıları inşallah bizlerde yaşarız. Reis amcama başarılar diliyorum ve ellerinden öpüyorum...

Ertan KAYA

 

Ahmet RÜZGAR 27.06.2014 16:42:56

Değerli Burhan abi öncelikle Hınısımızın değerli şahsiyetlerini gerek Erzurum da gerekse diğer illerde önemli görevlerde çalışmış ve her biri kendi alanında başarılara imza atmış kişileri bizlere tanıttığın için teşekkür ediyorum. Reis bey’de bu başarılara imza atanlardan biridir. Kendisini Hınıs ta Sakarya’ya atandığımda da tanıdım ilk göreve başladığım zaman, ilk görüştüğüm kişi ve hemşericiliğin tüm imkanlarını bana hisettirdi. Erzurum Vatandaşlık İl Müdürlüğünde kendisine başarılar diliyorum. Bizim içinde iyi bir rehber oldular.

Abdullah AYDIN 27.06.2014 10:03:49
Hınısslı bürokratlar başlıklı seri yazınızın ikincisi olan Reis DEMİR ismi duyuncu gençlik  yıllarımızda kurumlar arası yapılan voleybol turnuvalarındaki beyefendi  güler yüzlü abimizi hatırlıyorum. Uzun yıllaar görmediğim Reis abimiz Erzurum'a il müdürü olarak atandığında kendisine yaptığımız ziyarette geçmişinden birşey kaybetmeyen insanla kaarşılaaşmak güzeldi. Başaarılarının devamını diliyorum.
Toplam 8 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

46%

19.3%

15.9%

9.4%

9.4%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)